Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky, ptáci, Měsíc a Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual (Spain)

Nebe nad námi někdy nabídne pěknou podívanou. Například minulý týden se setkal Měsíc s Venuší a vznikl tak jedinečný pohled pro pozorovatele na celém světě. Z některých míst bylo ale nebe ještě barvitější. Na snímku nahoře z minulého týdne ze Španělska je zcela vpravo proti tmavě modré obloze při západu slunce srpek Měsíce a planeta Venuše. V popředí se dole rýsují tmavé bouřkové mraky, zatímco nahoře jsou bílé hřibovité mraky. Obrázek je posetý černými skvrnami, což jsou hejna ptáků za letu. Velice brzy po pořízení tohoto obrázku ptáci prolétli, bouřka skončila a Venuše s Měsícem zapadly. Měsíc a Venuše jsou nyní zase oddělené, i když Venuše zůstane po západu slunce po zbytek tohoto měsíce viditelná.

Štítky: Měsíc, Venuše, Mračna


38. vesmírný týden 2025

38. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 9. do 21. 9. 2025. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je na ranní obloze. V pátek 19. 9. odpoledne zakryje na denní obloze Venuši. Saturn je vidět celou noc, další planety ráno. Slunce je poměrně klidné. Kromě zjasňující komety Lemmon na ranní obloze se objevila na jižním nebi blízko Slunci ještě další kometa SWAN. Aleš Svoboda pokračuje ve výcviku a píše o tom na Kosmonautix.cz. V USA se stále obtížně rodí rozpočet NASA na další rok. Vědci možná i proto oznámili unikátní objev zatím nejnadějnějších stop na Marsu, které by mohly souviset s dávným životem. K ISS se má vydat nová, prodloužená verze nákladní lodi Cygnus, verze XL. Uplynulo 95 let od narození významného astronauta Thomase Stafforda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmění Měsíce 2025

Koláž snímků z průběhu zatmění Měsíce pohledem malého refraktoru.

Další informace »