Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky, ptáci, Měsíc a Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual (Spain)

Nebe nad námi někdy nabídne pěknou podívanou. Například minulý týden se setkal Měsíc s Venuší a vznikl tak jedinečný pohled pro pozorovatele na celém světě. Z některých míst bylo ale nebe ještě barvitější. Na snímku nahoře z minulého týdne ze Španělska je zcela vpravo proti tmavě modré obloze při západu slunce srpek Měsíce a planeta Venuše. V popředí se dole rýsují tmavé bouřkové mraky, zatímco nahoře jsou bílé hřibovité mraky. Obrázek je posetý černými skvrnami, což jsou hejna ptáků za letu. Velice brzy po pořízení tohoto obrázku ptáci prolétli, bouřka skončila a Venuše s Měsícem zapadly. Měsíc a Venuše jsou nyní zase oddělené, i když Venuše zůstane po západu slunce po zbytek tohoto měsíce viditelná.

Štítky: Měsíc, Venuše, Mračna


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »