Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky, ptáci, Měsíc a Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual (Spain)

Nebe nad námi někdy nabídne pěknou podívanou. Například minulý týden se setkal Měsíc s Venuší a vznikl tak jedinečný pohled pro pozorovatele na celém světě. Z některých míst bylo ale nebe ještě barvitější. Na snímku nahoře z minulého týdne ze Španělska je zcela vpravo proti tmavě modré obloze při západu slunce srpek Měsíce a planeta Venuše. V popředí se dole rýsují tmavé bouřkové mraky, zatímco nahoře jsou bílé hřibovité mraky. Obrázek je posetý černými skvrnami, což jsou hejna ptáků za letu. Velice brzy po pořízení tohoto obrázku ptáci prolétli, bouřka skončila a Venuše s Měsícem zapadly. Měsíc a Venuše jsou nyní zase oddělené, i když Venuše zůstane po západu slunce po zbytek tohoto měsíce viditelná.

Štítky: Měsíc, Venuše, Mračna


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »