Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky, ptáci, Měsíc a Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual (Spain)

Nebe nad námi někdy nabídne pěknou podívanou. Například minulý týden se setkal Měsíc s Venuší a vznikl tak jedinečný pohled pro pozorovatele na celém světě. Z některých míst bylo ale nebe ještě barvitější. Na snímku nahoře z minulého týdne ze Španělska je zcela vpravo proti tmavě modré obloze při západu slunce srpek Měsíce a planeta Venuše. V popředí se dole rýsují tmavé bouřkové mraky, zatímco nahoře jsou bílé hřibovité mraky. Obrázek je posetý černými skvrnami, což jsou hejna ptáků za letu. Velice brzy po pořízení tohoto obrázku ptáci prolétli, bouřka skončila a Venuše s Měsícem zapadly. Měsíc a Venuše jsou nyní zase oddělené, i když Venuše zůstane po západu slunce po zbytek tohoto měsíce viditelná.

Štítky: Měsíc, Venuše, Mračna


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »