Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sen letní noci

Uznání a copyright: Mike Rosinski

Také vy můžete zachytit stopy hvězd, stačí jen upevnit svoji digitální kameru na stativ a začít dlouhou sérii expozic. Soustředné stopy hvězd jsou vyvolány rotací planety Země kolem své osy a často tak vznikají skoro snové scény v jinak obyčejných situacích. Když ovšem usnete, výsledky vás mohou překvapit. Fotograf Mike Rosinski namířil na letní oblohu a ze své zahrady v městě Hartland, Michigan, USA začal svoje expozice s původním cílem zachytit stopy hvězd v délce asi 45 až 50 minut. Ovšem nechtěně si zdřímnul, a když se o 3 hodiny později probudil, tak zjistil, že jeho kamera pracovala, dokud se baterie nevybila. Při skládání výsledných snímků se podle očekávání objevily vznešené soustředné stopy hvězd a také odlesk pozdě vycházejícího Měsíce na okně. Celou scénu kromě toho ve spánku zaplavila bouře žlutých stop nikoliv od skřítků ale od světlušek.

Štítky: Stopy hvězd, Fireflies, Tripod


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »