Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo hvězd

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias); Music: La Busqueda de Ianna (Epic Soul Factory)

Co všechno se pohybuje? Videa zrychleného pohybu oblohy mohou být zcela úchvatná, zvlášť když trvají dost dlouho, aby hvězdy, planety, polární záře a mraky byly vidět, jak se aspoň několik vteřin pohybují. Astrovideograf Daniel López na videu nahoře, nejenom že nám nabízí několik inspirujících zrychlených záběrů noční oblohy, ale také nám ukazuje, jak používal kolejniček a motorizovaných jeřábů, aby mohl pohybovat snímacími kamerami a tak vytvořit úžasný trojrozměrný pocit hloubky. Videosekvence byly pořízeny na Tenerife na španělských Kanárských ostrovech v minulých dvou měsících a ukazují scény včetně stínu zapadajícího Slunce, jak se blíží k Observatorio de Tiede, ubíhající Mléčné dráhy jak se otáčí obloha, jasné planety Venuše a následujího Jupiteru při západu, zčervenalý Měsíc, který při východu prochází různými vrstvami atmosférické refrakce, gama dalekohledy MAGIC, které se natáčejí za dalším zdrojem a neobvyklé objekty v popředí včetně kónických rostlin Echium wildpretii, neobyčejných skalních útvarů a pavouka, který se pohybuje svojí pavučinou. Video končí Venušiným pásem, který ráno sestupuje za Mt. Teide při východu slunce.

Štítky: Kanárské ostrovy, Video, Movement, Astrovideography


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »