Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spatření Merkuru

Uznání: SOHO - EIT Consortium, NASA

Dokážete najít planetu? Přechod malého kotoučku Merkuru, nejvnitřnější planety ve Sluneční soustavě přes ohromný kotouč Slunce trval v roce 2003 asi 5 hodin a byl vidět ze Země a jejího bezprostředního okolí. Pro pozorovatele v Evropě, Africe, Azii a Austrálii bylo Slunce po celou dobu přechodu nad obzorem a obzor také nebyl jistě žádný problém pro sluneční observatoř SOHO. Na těchto 4 snímcích ze SOHO z extrémně ultrafialové kamery je vidět, jak zleva doprava postupuje tmavá skvrna Merkuru. Falešné barvy panelů odpovídají různým vlnovým délkám v extrémní ultrafialovém světle, které zvýrazňuje oblasti nad viditelným povrchem Slunce. Byl to první ze 14 přechodů Merkuru, které nastanou v 21. století. Příští týden nastane ale mnohem vzácnější, zato ale snadněji viditelná událost, přechod Venuše přes Slunce. Potřebujete pomoci najít Merkur? Tak klikněte na obrázek.

Štítky: Merkur, Přechod, Puzzle


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »