Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spatření Merkuru

Uznání: SOHO - EIT Consortium, NASA

Dokážete najít planetu? Přechod malého kotoučku Merkuru, nejvnitřnější planety ve Sluneční soustavě přes ohromný kotouč Slunce trval v roce 2003 asi 5 hodin a byl vidět ze Země a jejího bezprostředního okolí. Pro pozorovatele v Evropě, Africe, Azii a Austrálii bylo Slunce po celou dobu přechodu nad obzorem a obzor také nebyl jistě žádný problém pro sluneční observatoř SOHO. Na těchto 4 snímcích ze SOHO z extrémně ultrafialové kamery je vidět, jak zleva doprava postupuje tmavá skvrna Merkuru. Falešné barvy panelů odpovídají různým vlnovým délkám v extrémní ultrafialovém světle, které zvýrazňuje oblasti nad viditelným povrchem Slunce. Byl to první ze 14 přechodů Merkuru, které nastanou v 21. století. Příští týden nastane ale mnohem vzácnější, zato ale snadněji viditelná událost, přechod Venuše přes Slunce. Potřebujete pomoci najít Merkur? Tak klikněte na obrázek.

Štítky: Merkur, Přechod, Puzzle


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »