Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spatření Merkuru

Uznání: SOHO - EIT Consortium, NASA

Dokážete najít planetu? Přechod malého kotoučku Merkuru, nejvnitřnější planety ve Sluneční soustavě přes ohromný kotouč Slunce trval v roce 2003 asi 5 hodin a byl vidět ze Země a jejího bezprostředního okolí. Pro pozorovatele v Evropě, Africe, Azii a Austrálii bylo Slunce po celou dobu přechodu nad obzorem a obzor také nebyl jistě žádný problém pro sluneční observatoř SOHO. Na těchto 4 snímcích ze SOHO z extrémně ultrafialové kamery je vidět, jak zleva doprava postupuje tmavá skvrna Merkuru. Falešné barvy panelů odpovídají různým vlnovým délkám v extrémní ultrafialovém světle, které zvýrazňuje oblasti nad viditelným povrchem Slunce. Byl to první ze 14 přechodů Merkuru, které nastanou v 21. století. Příští týden nastane ale mnohem vzácnější, zato ale snadněji viditelná událost, přechod Venuše přes Slunce. Potřebujete pomoci najít Merkur? Tak klikněte na obrázek.

Štítky: Merkur, Přechod, Puzzle


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »