Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17 u kráteru Shorty

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA

Astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili v prosinci roku 1972 na Měsíci v údolí Taurus-Littrow asi 75 hodin, zatímco jejich kolega Ronald Evans jim obíhal nad hlavou. Tento ostrý snímek pořídil Cernan, když se spolu se Schmittem toulali údolím. Na snímku je Schmitt vlevo s lunar roverem na okraji kráteru Shorty nedaleko místa, kde geolog Schmitt objevil oranžovou lunární horninu. Posádka Apolla 17 se vrátila se 110 kilogramy kamenů a vzorků půdy, což je více, než z jiných míst přistání. Cernan a Schmitt jsou nyní po 40 letech stále posledními lidmi, kteří kráčeli po Měsíci.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Shorty crater


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »