Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kukla širokoúhle

Uznání a copyright: Fabian Neyer

V tomto hustém hvězdném poli, které ve vysoko letícím souhvězdí Labutě (Cygnus) pokrývá o něco více než 2 stupně, je mlhovina Kukla s jakoby přikresleným okem. Kosmická Kukla je kompaktní hvězdotvornou oblastí, která zakončuje dlouhou řadu zakrývajících mezihvězdných prachových mračen. Téměř 15 světelných let velká mlhovina katalogizovaná jako IC 5146 leží asi 4000 světelných let daleko. I tady, podobně jako u jiných hvězdotvorných oblastí, zde vyniká červeně zářící vodík excitovaný mladými horkými hvězdami a modré světlo odrážené prachem od horkých hvězd na okraji jinak neviditelného molekulárního mračna. Ta jasná hvězda u středu mlhoviny je zřejmě stará pouze několik set tisíc let, pohání záři mlhoviny a uvnitř molekulárního mračna čistí prostor dutiny od plynu a prachu. Dlouhé prachové filamenty, které se na tomto snímku ve viditelném světle jeví tmavé a ukrývají vznikající hvězdy, jsou v infračerveném světle vidět.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Cocoon Nebula, Ic5146


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »