Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kukla širokoúhle

Uznání a copyright: Fabian Neyer

V tomto hustém hvězdném poli, které ve vysoko letícím souhvězdí Labutě (Cygnus) pokrývá o něco více než 2 stupně, je mlhovina Kukla s jakoby přikresleným okem. Kosmická Kukla je kompaktní hvězdotvornou oblastí, která zakončuje dlouhou řadu zakrývajících mezihvězdných prachových mračen. Téměř 15 světelných let velká mlhovina katalogizovaná jako IC 5146 leží asi 4000 světelných let daleko. I tady, podobně jako u jiných hvězdotvorných oblastí, zde vyniká červeně zářící vodík excitovaný mladými horkými hvězdami a modré světlo odrážené prachem od horkých hvězd na okraji jinak neviditelného molekulárního mračna. Ta jasná hvězda u středu mlhoviny je zřejmě stará pouze několik set tisíc let, pohání záři mlhoviny a uvnitř molekulárního mračna čistí prostor dutiny od plynu a prachu. Dlouhé prachové filamenty, které se na tomto snímku ve viditelném světle jeví tmavé a ukrývají vznikající hvězdy, jsou v infračerveném světle vidět.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Cocoon Nebula, Ic5146


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »