Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kukla širokoúhle

Uznání a copyright: Fabian Neyer

V tomto hustém hvězdném poli, které ve vysoko letícím souhvězdí Labutě (Cygnus) pokrývá o něco více než 2 stupně, je mlhovina Kukla s jakoby přikresleným okem. Kosmická Kukla je kompaktní hvězdotvornou oblastí, která zakončuje dlouhou řadu zakrývajících mezihvězdných prachových mračen. Téměř 15 světelných let velká mlhovina katalogizovaná jako IC 5146 leží asi 4000 světelných let daleko. I tady, podobně jako u jiných hvězdotvorných oblastí, zde vyniká červeně zářící vodík excitovaný mladými horkými hvězdami a modré světlo odrážené prachem od horkých hvězd na okraji jinak neviditelného molekulárního mračna. Ta jasná hvězda u středu mlhoviny je zřejmě stará pouze několik set tisíc let, pohání záři mlhoviny a uvnitř molekulárního mračna čistí prostor dutiny od plynu a prachu. Dlouhé prachové filamenty, které se na tomto snímku ve viditelném světle jeví tmavé a ukrývají vznikající hvězdy, jsou v infračerveném světle vidět.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Cocoon Nebula, Ic5146


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »