Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Želvuška v mechu

Uznání a copyright: Nicole Ottawa & Oliver Meckes / Eye of Science / Science Source Images

Je to mimozemšťan? Asi ne, ale ze všech živočichů na Zemi želvuška (tardigrada) může být nejlepším kandidátem. To proto, že o želvuškách je známo, že vydrží desítky let bez jídla nebo bez vody, dokáží přežít teploty blízké absolutní nule stejně jako teploty nad teplotou varu vody, dokáží přežít téměř nulový tlak stejně jako tlak na dně oceánu a dokáží přežít i přímou expozici nebezpečné radiace. Schopnost přežití těchto extremofil ve velkém rozsahu podmínek byla v roce 2011 testována vně raketoplánu na oběžné dráze. Želvušky jsou zčásti tak odolné proto, protože dokáží opravit svoji vlastní DNA a omezit obsah vody ve svém těle na pouhých pár procent. Někteří z těchto maličkých vodních medvídků se nedávno dokonce staly mimozemšťany, když byli vypuštěni k marťanskému měsíci Fobos na palubě ruské sondy Fobos-Grunt, ovšem po selhání rakety a sondy na zemské orbitě zůstali zase na Zemi. Želvušky jsou na většině Země daleko běžnější, než lidé. Na snímku nahoře je barevně zpracovaná elektronová mikrografie milimetr dlouhé želvušky, která leze po mechu.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Tardigrade, Extremophile, Alien life


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »