Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Housenkový Měsíc

Uznání a copyright: Joerg Kopplin

Těsně po sobě jdoucí série postupných expozic je kombinovaná do kompozitního obrazu úplňku, který se pomalu plíží oblohou. Série sleduje z Německa Měsíc 25. dubna, jak prochází stínem Země při částečném zatmění, začíná vpravo nahoře v 19:42 UT a končí v 22:14 UT. Nahoře se Měsíc jen trochu o otře o jižní okraj tmavého centrálního stínu Země, neboli o umbru. Je ovšem také zřejmý pokles jasnosti lunárního disku v tmavší části vnější oblasti stínu, v penumbře. Podél článků lunární housenky je dobře vidět poměrná velikost a tvar oblastí zemského stínu a Měsíce. Nicméně očima je téměř nemožné sledovat penumbrální zatmění, kdy úplněk prochází pouze slabým vnějším penumbrálním stínem, což nastane 25. května.

Štítky: Umbra, Penumbra, Partial lunar eclipse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »