Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Housenkový Měsíc

Uznání a copyright: Joerg Kopplin

Těsně po sobě jdoucí série postupných expozic je kombinovaná do kompozitního obrazu úplňku, který se pomalu plíží oblohou. Série sleduje z Německa Měsíc 25. dubna, jak prochází stínem Země při částečném zatmění, začíná vpravo nahoře v 19:42 UT a končí v 22:14 UT. Nahoře se Měsíc jen trochu o otře o jižní okraj tmavého centrálního stínu Země, neboli o umbru. Je ovšem také zřejmý pokles jasnosti lunárního disku v tmavší části vnější oblasti stínu, v penumbře. Podél článků lunární housenky je dobře vidět poměrná velikost a tvar oblastí zemského stínu a Měsíce. Nicméně očima je téměř nemožné sledovat penumbrální zatmění, kdy úplněk prochází pouze slabým vnějším penumbrálním stínem, což nastane 25. května.

Štítky: Umbra, Penumbra, Partial lunar eclipse


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »