Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Říjnová polární záře pod prérijní oblohou

Uznání a copyright: Randy Halverson

Vítr a kosmické počasí se transformovaly do této trochu strašidelné noční krajiny. Jak nyní s delšími podzimními nocemi nastala pro lovce polárních září dobrá sezóna tak byla 1. října z centrální Jižní Dakoty ve Spojených Státech zachycena barvitá polární záře a prérijní větrník. Polární záře se zelenými, nebo vzácnějšími červenými barvami, vyvolávají geomagnetické bouře způsobované sluneční aktivitou. Ty dosahují vysoko nad mraky to výšek hodně přes 100 kilometrů proti pozadí vzdálených hvězd v severní noci. U levého okraje lze snadno spatřit vizuální dvojhvězdu Mizar, která vyznačuje střed oje Velkého vozu. Spojnice hvězd Merak a Dubhe míří na obrázku téměř svisle k severnímu nebeském u pólu.

Poznámka: Jak najít alternativní APODy.

Štítky: Polární záře, Kosmické počasí, Roční období, South dakota


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kométa C/2019 Y4 (ATLAS)

Další informace »