Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Říjnová polární záře pod prérijní oblohou

Uznání a copyright: Randy Halverson

Vítr a kosmické počasí se transformovaly do této trochu strašidelné noční krajiny. Jak nyní s delšími podzimními nocemi nastala pro lovce polárních září dobrá sezóna tak byla 1. října z centrální Jižní Dakoty ve Spojených Státech zachycena barvitá polární záře a prérijní větrník. Polární záře se zelenými, nebo vzácnějšími červenými barvami, vyvolávají geomagnetické bouře způsobované sluneční aktivitou. Ty dosahují vysoko nad mraky to výšek hodně přes 100 kilometrů proti pozadí vzdálených hvězd v severní noci. U levého okraje lze snadno spatřit vizuální dvojhvězdu Mizar, která vyznačuje střed oje Velkého vozu. Spojnice hvězd Merak a Dubhe míří na obrázku téměř svisle k severnímu nebeském u pólu.

Poznámka: Jak najít alternativní APODy.

Štítky: Polární záře, Kosmické počasí, Roční období, South dakota


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »