Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejhustší galaxie

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA), Jay Strader (Michigan St. Univ.) et al.

Jasné jádro a vnější části obří eliptické galaxie M60 (NGC 4649) jsou na tomto ostrém podrobném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu opravdu velké. M60 ve vzdálenosti 54 miliónů světelných let měří 120 000 světelných let, takže je jednou z největších galaxií v blízké Kupě v Panně. V kosmickém kontrastu se ta malá okrouhlá skvrnka ve středu obrázku se nyní považuje za ultrakompakní trpasličí galaxii. Je katalogizována jako M60-UCD1 a může docela dobře být nejhustší galaxií v blízkém vesmíru. M60-UCD1 koncentruje polovinu své celkové hmotnosti 200 milliónů Sluncí do poloměru pouhých 80 světelných let, takže hvězdy ve vnitřních oblastech jsou vůči sobě 25 krát blíž, než v okolí Země v Mléčné dráze. Astronomové zkoumají podstatu M60-UCD1 a pokoušejí určit, zda jsou ultrakompaktní galaxie pozůstatky center větších galaxií, které byly slapově očesány při gravitačních přiblíženích, nebo se vyvinuly jako hmotné kulové hvězdokupy. V jejím středu nedávno objevený jasný rentgenový zdroj by mohl být způsoben superhmotnou černou dírou. Pokud je tomu tak, tak by to upřednostňovalo původ M60-UCD1 jako zbytku galaxie.

Poznámka: Jak najít alternativní APODy.

Note: How to find APOD Alternative Mirror Sites

Štítky: Trpasličí galaxie, Elliptical galaxy, M60, Ultra compact, M60-ucd1


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 360 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »