Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejhustší galaxie

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA), Jay Strader (Michigan St. Univ.) et al.

Jasné jádro a vnější části obří eliptické galaxie M60 (NGC 4649) jsou na tomto ostrém podrobném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu opravdu velké. M60 ve vzdálenosti 54 miliónů světelných let měří 120 000 světelných let, takže je jednou z největších galaxií v blízké Kupě v Panně. V kosmickém kontrastu se ta malá okrouhlá skvrnka ve středu obrázku se nyní považuje za ultrakompakní trpasličí galaxii. Je katalogizována jako M60-UCD1 a může docela dobře být nejhustší galaxií v blízkém vesmíru. M60-UCD1 koncentruje polovinu své celkové hmotnosti 200 milliónů Sluncí do poloměru pouhých 80 světelných let, takže hvězdy ve vnitřních oblastech jsou vůči sobě 25 krát blíž, než v okolí Země v Mléčné dráze. Astronomové zkoumají podstatu M60-UCD1 a pokoušejí určit, zda jsou ultrakompaktní galaxie pozůstatky center větších galaxií, které byly slapově očesány při gravitačních přiblíženích, nebo se vyvinuly jako hmotné kulové hvězdokupy. V jejím středu nedávno objevený jasný rentgenový zdroj by mohl být způsoben superhmotnou černou dírou. Pokud je tomu tak, tak by to upřednostňovalo původ M60-UCD1 jako zbytku galaxie.

Poznámka: Jak najít alternativní APODy.

Note: How to find APOD Alternative Mirror Sites

Štítky: Trpasličí galaxie, Elliptical galaxy, M60, Ultra compact, M60-ucd1


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »