Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejhustší galaxie

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA), Jay Strader (Michigan St. Univ.) et al.

Jasné jádro a vnější části obří eliptické galaxie M60 (NGC 4649) jsou na tomto ostrém podrobném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu opravdu velké. M60 ve vzdálenosti 54 miliónů světelných let měří 120 000 světelných let, takže je jednou z největších galaxií v blízké Kupě v Panně. V kosmickém kontrastu se ta malá okrouhlá skvrnka ve středu obrázku se nyní považuje za ultrakompakní trpasličí galaxii. Je katalogizována jako M60-UCD1 a může docela dobře být nejhustší galaxií v blízkém vesmíru. M60-UCD1 koncentruje polovinu své celkové hmotnosti 200 milliónů Sluncí do poloměru pouhých 80 světelných let, takže hvězdy ve vnitřních oblastech jsou vůči sobě 25 krát blíž, než v okolí Země v Mléčné dráze. Astronomové zkoumají podstatu M60-UCD1 a pokoušejí určit, zda jsou ultrakompaktní galaxie pozůstatky center větších galaxií, které byly slapově očesány při gravitačních přiblíženích, nebo se vyvinuly jako hmotné kulové hvězdokupy. V jejím středu nedávno objevený jasný rentgenový zdroj by mohl být způsoben superhmotnou černou dírou. Pokud je tomu tak, tak by to upřednostňovalo původ M60-UCD1 jako zbytku galaxie.

Poznámka: Jak najít alternativní APODy.

Note: How to find APOD Alternative Mirror Sites

Štítky: Trpasličí galaxie, Elliptical galaxy, M60, Ultra compact, M60-ucd1


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »