Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M15 z Hubbla

Uznání: ESA, Hubble, NASA

Hvězdy se jako včely rojí kolem středu jasné kulové hvězdokupy M15. Tato koule více než 100 000 hvězd je pozůstatkem z raného období naší Galaxie a pokračuje v obíhání středu Mléčné dráhy. M15 je jednou z asi 170 kulových hvězdokup, které zůstaly, je snadno vidět obyčejným triedrem, má ve svém středu jednu z nejvyšších známých hustot hvězd a obsahuje velmi mnoho proměnných hvězd a pulzarů. Tento teprve nedávno zveřejněný ostrý snímek pořízený družicovým Hubblovým kosmickým dalekohledem zabírá asi 120 světelných let. Ukazuje dramatický vzrůst hustoty hvězd směrem ke středu hvězdokupy. M15 se nachází asi 35 000 světelných let daleko v souhvězdí koně s křídly, v souhvězdí Pegasa.

Galerie: Komety 2013

Štítky: Hvězdy, Kulová hvězdokupa, Hubble


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »