Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M15 z Hubbla

Uznání: ESA, Hubble, NASA

Hvězdy se jako včely rojí kolem středu jasné kulové hvězdokupy M15. Tato koule více než 100 000 hvězd je pozůstatkem z raného období naší Galaxie a pokračuje v obíhání středu Mléčné dráhy. M15 je jednou z asi 170 kulových hvězdokup, které zůstaly, je snadno vidět obyčejným triedrem, má ve svém středu jednu z nejvyšších známých hustot hvězd a obsahuje velmi mnoho proměnných hvězd a pulzarů. Tento teprve nedávno zveřejněný ostrý snímek pořízený družicovým Hubblovým kosmickým dalekohledem zabírá asi 120 světelných let. Ukazuje dramatický vzrůst hustoty hvězd směrem ke středu hvězdokupy. M15 se nachází asi 35 000 světelných let daleko v souhvězdí koně s křídly, v souhvězdí Pegasa.

Galerie: Komety 2013

Štítky: Hvězdy, Kulová hvězdokupa, Hubble


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »