Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Těžké výtrysky z černé díry v 4U1630-47

Uznání: NASA, CXC, M. Weiss

Z čeho jsou výtrysky z černé díry? Kolem mnoha černých děr ve hvězdných soustavách jsou disky plynu a plazmatu gravitačně vytahovaného z blízké doprovodné složky dvojhvězdy. Něco z tohoto materiálu po přiblížení k černé díře končí vyvržením z hvězdné soustavy v silných výtryscích, které vyvěrají z pólů rotující černé díry. Nedávné důkazy naznačují, že tyto výtrysky se skládají nejenom z elektronů a protonů, ale také z jader těžkých prvků jako je železo a nikl. Tento objev byl učiněn v soustavě 4U1630-47 pomocí kompatní řady radioteleskopů CSIRO ve východní Austrálii a družicovou observatoří XMM-Newton Evropské kosmické agentury. Hvězdná soustava 4U1630-47 je zobrazena na umělecké ilustraci nahoře s velkou modrou hvězdou vpravo a s výtrysky, které vyvěrají z černé díry ve středu akrečního disku vlevo. I když se předpokládá, že hvězdná soustava 4U1630-47 obsahuje jen malou černou díru, jen o několikanásobku hmotnosti Slunce, tak důsledky mohou být dalekosáhlé, protože černé díry větších rozměrů mohou také emitovat výtrysky s těžkými jádry do vesmíru.

Klikněte do hyperprostoru: náhodný APOD

Štítky: Výtrysk, Černá díra, Akreční disk


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »