Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy přes zříceniny hradu Mörby

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Tato nová kometa je docela fotogenická. Teprve před třemi měsíci objevená kometa Lovejoy byla zobrazena skrze zříceniny dávného hradu Mörby ve Švédsku minulý týden a předváděla zeleně svítící komu a ohony dosahující několika stupňů. Poslední týdny byly pro pozorovatele komet neobvykle aktivní, jelikož byly triedrem současně vidět čtyři komety: ISON, Lovejoy, Encke a LINEAR. Kometa C/2013 R1 (Lovejoy) je nyní z tmavých míst vidět i pouhým okem. Jelikož pondělní měsíční nov moc svítit nebude, tak bude v několika příštích dnech dobré období kometu Lovejoy uvidět, když dosáhne vrcholu své jasnosti. Za dva a půl týdne kometa Lovejoy dosáhne svého největšího přiblížení ke Slunci ve vzdálenosti jen o něco blíže, než je oběžná vzdálenost Země.

Zprávy o kometě ISON: Několik záběrů z kosmických slunečních observatoří

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina, Rho Ophiuchi


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »