Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kosatec v poli prachu

Uznání a copyright: Mikel Martínez

Co kvete v tomto poli tmavého hvězdného prachu? Mlhovina Kosatec. Výrazně modrá barva mlhoviny Kosatec vzniká od světla jasné hvězdy SAO 19158, které se odráží od prachových mračen normálně tmavého prachu. Nejen že je hvězda samotná výrazně modrá, ale modré světlo hvězdy se přednostně odráží prachem, stejný jev činí pozemskou oblohu modrou. Hnědá barva všudepřítomného prachu pochází zvláště od fotoluminiscence prachu, kdy se mění ultrafialové záření na červené světlo. Mlhovina Kosatec, katalogizovaná jako NGC 7023, se často studuje pro převládající obsah polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH - Polycyclic Aromatic Hydrocarbons), což jsou komplexní molekuly, které se na Zemi uvolňují při nedokonalém hoření dřeva. Jasná modrá část mlhoviny Kosatec měří asi 6 světelných let. Mlhovina Kosatec na snímku nahoře se nachází asi 1300 světelných let daleko a lze ji nalézt i malým dalekohledem v souhvězdí Kefea (Cepheus).

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina, Iris Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »