Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kosatec v poli prachu

Uznání a copyright: Mikel Martínez

Co kvete v tomto poli tmavého hvězdného prachu? Mlhovina Kosatec. Výrazně modrá barva mlhoviny Kosatec vzniká od světla jasné hvězdy SAO 19158, které se odráží od prachových mračen normálně tmavého prachu. Nejen že je hvězda samotná výrazně modrá, ale modré světlo hvězdy se přednostně odráží prachem, stejný jev činí pozemskou oblohu modrou. Hnědá barva všudepřítomného prachu pochází zvláště od fotoluminiscence prachu, kdy se mění ultrafialové záření na červené světlo. Mlhovina Kosatec, katalogizovaná jako NGC 7023, se často studuje pro převládající obsah polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH - Polycyclic Aromatic Hydrocarbons), což jsou komplexní molekuly, které se na Zemi uvolňují při nedokonalém hoření dřeva. Jasná modrá část mlhoviny Kosatec měří asi 6 světelných let. Mlhovina Kosatec na snímku nahoře se nachází asi 1300 světelných let daleko a lze ji nalézt i malým dalekohledem v souhvězdí Kefea (Cepheus).

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina, Iris Nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »