Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Herkulu

Uznání a copyright: Ken Crawford

Toto jsou galaxie z kupy v Herkulu, což je vesmírné souostroví zhruba 500 miliónů světelných let daleko. Tato kupa je též známa jako Abell 2151 a je plná spirálních galaxií, bohatých na plyn a prach se vznikajícími hvězdami, ale s poměrně málem eliptických galaxií, která mají málo plynu a prachu, ze kterých mohou vznikat nové hvězdy. Barvy na tomto pozoruhodném hloubkovém kompozitním snímku jasně ukazují galaxie se vznikajícími hvězdami s modrou barvou a galaxie se staršími populacemi hvězd s žlutou barvou. Ostrý snímek zabírá asi 3/4 stupně přes střed kupy, což odpovídá více jak 6 miliónům světelných let v odhadované vzdálenosti kupy. Difrakční paprsky kolem jasných hvězd v popředí v naší Mléčné dráze jsou vytvářeny podporami přes zobrazovací zrcadlo dalekohledu. Zdá se, že na tomto kosmickém pohledu se hodně galaxií sráží nebo slučuje, a další vypadají zborcené, což je jasný důkaz, že galaxie v kupě spolu běžně interagují. Kupa v Herkulu samotná je možná výsledkem probíhajícího slučování menších kup galaxíí a považuje se za podobnou mladým kupám galaxií v mnohem větší vzdálenosti raného Vesmíru.

Štítky: Kupa galaxií, A2151, Abell 2151, Hercules galaxy cluster


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »