Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D 67P

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/ROLIS

Vezměte si svoje červenomodré brýle a pojďte se vznášet vedle komety! Oba snímky pro 3D pohled prostřednictvím tohoto stereo anaglyfu pořídila kamera ROLIS na přistávacím modulu Philae 12. listopadu při sestupu z Rosetty k jádru komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ze vzdálenosti asi 3 km, zhruba hodinu před dosažením povrchu, je vidět konec zvláštního kometárního jádra s dvěma laloky. Původní místo přistání modulu Philae je přibližně ve středu přivráceného laloku. V popředí je v 3D pohledu vidět v pravém horním rohu zblízka část přistávací nohy. Modul Philae se po svém prvním doteku povrchu ve slabé gravitaci komety dvakrát odrazil. Operátoři sledovali nečekanou pouť modulu Philae nad povrchem komety s pomocí snímků s vysokým rozlišením z orbiteru Rosetta a s pomocí údajů přístrojů přistávacího modulu a identifikovali pravděpodobnou oblast, kde spočinul.

Štítky: Kometa, Rosetta, Churyumov-Gerasimenko, Philae, 67p


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »