Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D 67P

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/ROLIS

Vezměte si svoje červenomodré brýle a pojďte se vznášet vedle komety! Oba snímky pro 3D pohled prostřednictvím tohoto stereo anaglyfu pořídila kamera ROLIS na přistávacím modulu Philae 12. listopadu při sestupu z Rosetty k jádru komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ze vzdálenosti asi 3 km, zhruba hodinu před dosažením povrchu, je vidět konec zvláštního kometárního jádra s dvěma laloky. Původní místo přistání modulu Philae je přibližně ve středu přivráceného laloku. V popředí je v 3D pohledu vidět v pravém horním rohu zblízka část přistávací nohy. Modul Philae se po svém prvním doteku povrchu ve slabé gravitaci komety dvakrát odrazil. Operátoři sledovali nečekanou pouť modulu Philae nad povrchem komety s pomocí snímků s vysokým rozlišením z orbiteru Rosetta a s pomocí údajů přístrojů přistávacího modulu a identifikovali pravděpodobnou oblast, kde spočinul.

Štítky: Kometa, Rosetta, Churyumov-Gerasimenko, Philae, 67p


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »