Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D 67P

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/ROLIS

Vezměte si svoje červenomodré brýle a pojďte se vznášet vedle komety! Oba snímky pro 3D pohled prostřednictvím tohoto stereo anaglyfu pořídila kamera ROLIS na přistávacím modulu Philae 12. listopadu při sestupu z Rosetty k jádru komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ze vzdálenosti asi 3 km, zhruba hodinu před dosažením povrchu, je vidět konec zvláštního kometárního jádra s dvěma laloky. Původní místo přistání modulu Philae je přibližně ve středu přivráceného laloku. V popředí je v 3D pohledu vidět v pravém horním rohu zblízka část přistávací nohy. Modul Philae se po svém prvním doteku povrchu ve slabé gravitaci komety dvakrát odrazil. Operátoři sledovali nečekanou pouť modulu Philae nad povrchem komety s pomocí snímků s vysokým rozlišením z orbiteru Rosetta a s pomocí údajů přístrojů přistávacího modulu a identifikovali pravděpodobnou oblast, kde spočinul.

Štítky: Kometa, Rosetta, Churyumov-Gerasimenko, Philae, 67p


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »