Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D 67P

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/ROLIS

Vezměte si svoje červenomodré brýle a pojďte se vznášet vedle komety! Oba snímky pro 3D pohled prostřednictvím tohoto stereo anaglyfu pořídila kamera ROLIS na přistávacím modulu Philae 12. listopadu při sestupu z Rosetty k jádru komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ze vzdálenosti asi 3 km, zhruba hodinu před dosažením povrchu, je vidět konec zvláštního kometárního jádra s dvěma laloky. Původní místo přistání modulu Philae je přibližně ve středu přivráceného laloku. V popředí je v 3D pohledu vidět v pravém horním rohu zblízka část přistávací nohy. Modul Philae se po svém prvním doteku povrchu ve slabé gravitaci komety dvakrát odrazil. Operátoři sledovali nečekanou pouť modulu Philae nad povrchem komety s pomocí snímků s vysokým rozlišením z orbiteru Rosetta a s pomocí údajů přístrojů přistávacího modulu a identifikovali pravděpodobnou oblast, kde spočinul.

Štítky: Kometa, Rosetta, Churyumov-Gerasimenko, Philae, 67p


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »