Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mořský koník z Velkého Magellanova mračna

Uznání: NASA, ESA, and M. Livio (STScI)

Může to sice vypadat jakou pasoucí se mořský koník, ale ten tmavý objekt na snímku vpravo je ve skutečnosti sloup kouřového prachu dlouhý asi 20 světelných let. Tato prachová struktura zvláštního tvaru se vyskytuje v sousedním Velkém Magellanově mračnu, v hvězdotvorné oblasti velice blízko rozsáhlé mlhoviny Tarantule. V této energetické mlhovině vzniká hvězdokupa NGC 2074, jejíž střed je vidět za horní hranoou snímku ve směru krku mořského koníka. Snímek v reprezentativních barvách pořídila loni širokoúhlá kamera Wide Field Planetary Camera 2 na Hubblovu kosmickém dalekohledu na počest 100 000 oběhu Hubbla kolem Země. Jak v kupě vznikají mladé hvězdy, tak jejich světlo a vítr bude prachové pilíře v příštích miliónech let pomalu erodovat.

Nyní k mání: Nástěné kalendáře APODu 2015

Štítky: Star-formation, Prach, NGC 2074


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »