Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prachové pilíře v NGC 7822 z WISE

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Zdá se, že NGC 7822 zaplňují žhavé mladé hvězdy a kosmické pilíře plynu a prachu. Tato zářící hvězdotvorná oblast se nachází na okraji obřího molekulárního mračna v severním souhvězdí Kefeus (Cepheus) ve vzdálenosti asi 3000 světelných let. Na podrobném snímku, který v infračerveném světle pořídila družicová observatoř NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer), mlhovině dominují jasné okraje a komplexní prachové skulptury. Emisi atomů plynu kupy pohání energetické záření z horkých hvězd, jejichž silné větry a světlo také opracovávají a erodují útvary hustších pilířů. Uvnitř pilířů by mohly stále gravitačním smršťováním vznikat hvězdy, ale jakmile zerodují pilíře, tak vznik hvězd bude odstřižen od zásobárny hvězdného materiálu. Toto pole v odhadované vzdálenosti NGC 7822 měří asi 40 světelných let.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APOD 2015

Štítky: Star-formation, Dust pillars, NGC 7822


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »