Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký kráter Hokusai

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ. APL, Arizona State Univ., CIW

Jeden z největších mladých kráterů na Merkuru Hokusai má průměr 114 kilometrů a jeho světlé paprsky zasahují po velké části planety. Ovšem na této mozaice ze šikmých pohledů na kráter Hokusai jsou zblízka vidět slunečním světlem ozářené centrální vrcholky, terasovité stěny kráteru a zamrzlé moře impaktní taveniny na dně kráteru. Snímky pořídila kosmická sonda MESSENGER. Sonda MESSENGER vstoupila na oběžnou dráhu Merkuru v roce 2011 a prováděla vědecké výzkumy, včetně rozsáhlého snímkování nevnitřnější planety Sluneční soustavy. Sondě nyní dochází pohonné látky, takže nemůže napravovat poruchy oběžné dráhy způsobované Sluncem a podle předpovědi má 30. dubna dopadnout na povrch Merkuru.

Štítky: Hokusai, Kráter, Merkur, Messenger


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Roj Meteoritů

Na fotografii vidíme zničené stromy od kůrovce a také 15 Perseid. Kdo zameškal nebo neviděl může si teď něco přát :-) :-) .

Další informace »