Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký kráter Hokusai

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ. APL, Arizona State Univ., CIW

Jeden z největších mladých kráterů na Merkuru Hokusai má průměr 114 kilometrů a jeho světlé paprsky zasahují po velké části planety. Ovšem na této mozaice ze šikmých pohledů na kráter Hokusai jsou zblízka vidět slunečním světlem ozářené centrální vrcholky, terasovité stěny kráteru a zamrzlé moře impaktní taveniny na dně kráteru. Snímky pořídila kosmická sonda MESSENGER. Sonda MESSENGER vstoupila na oběžnou dráhu Merkuru v roce 2011 a prováděla vědecké výzkumy, včetně rozsáhlého snímkování nevnitřnější planety Sluneční soustavy. Sondě nyní dochází pohonné látky, takže nemůže napravovat poruchy oběžné dráhy způsobované Sluncem a podle předpovědi má 30. dubna dopadnout na povrch Merkuru.

Štítky: Hokusai, Kráter, Merkur, Messenger


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází nad obzor

Další informace »