Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký kráter Hokusai

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ. APL, Arizona State Univ., CIW

Jeden z největších mladých kráterů na Merkuru Hokusai má průměr 114 kilometrů a jeho světlé paprsky zasahují po velké části planety. Ovšem na této mozaice ze šikmých pohledů na kráter Hokusai jsou zblízka vidět slunečním světlem ozářené centrální vrcholky, terasovité stěny kráteru a zamrzlé moře impaktní taveniny na dně kráteru. Snímky pořídila kosmická sonda MESSENGER. Sonda MESSENGER vstoupila na oběžnou dráhu Merkuru v roce 2011 a prováděla vědecké výzkumy, včetně rozsáhlého snímkování nevnitřnější planety Sluneční soustavy. Sondě nyní dochází pohonné látky, takže nemůže napravovat poruchy oběžné dráhy způsobované Sluncem a podle předpovědi má 30. dubna dopadnout na povrch Merkuru.

Štítky: Hokusai, Kráter, Merkur, Messenger


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »