Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký kráter Hokusai

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ. APL, Arizona State Univ., CIW

Jeden z největších mladých kráterů na Merkuru Hokusai má průměr 114 kilometrů a jeho světlé paprsky zasahují po velké části planety. Ovšem na této mozaice ze šikmých pohledů na kráter Hokusai jsou zblízka vidět slunečním světlem ozářené centrální vrcholky, terasovité stěny kráteru a zamrzlé moře impaktní taveniny na dně kráteru. Snímky pořídila kosmická sonda MESSENGER. Sonda MESSENGER vstoupila na oběžnou dráhu Merkuru v roce 2011 a prováděla vědecké výzkumy, včetně rozsáhlého snímkování nevnitřnější planety Sluneční soustavy. Sondě nyní dochází pohonné látky, takže nemůže napravovat poruchy oběžné dráhy způsobované Sluncem a podle předpovědi má 30. dubna dopadnout na povrch Merkuru.

Štítky: Hokusai, Kráter, Merkur, Messenger


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »