Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotná černá díra cupuje procházející hvězdu

Uznání ilustračního videa: NASA's Goddard Space Flight Center, CI Lab

Co se stane, když se nějaká hvězda dostane do blízkosti černé díry? Zdá se, že nedávná pozorování ze družicových observatoří události nazvané ASASSN-14li ve vzdáleném galaktickém centru vypovídají stašidelný příběh jedné takové hvězdy. I když se úhlově nedá rozlišit, tak variace vysokoenergetického světla naznačují, že něco z té hvězdy bylo rozsápáno a vytvarováno do disku, který víří kolem černé díry. V hypotetickém scénáři se předpokládá vznik výtrysků na ose otáčení černé díry. Bíle vybarvená nejvnitřnější část disku silně září v rentgenových paprscích a periodicky může vyvolávat vítr, který je vidět modře. Budoucí rentgenová a ultrafialová pozorování zničení hvězd černými děrami, včetně těch v centru naší vlastní galaxie nám slibují vypovídat o komplexní dynamice jedněch z nejžhavějších míst s nejvyšší možnou gravitací ve vesmíru.

Galerie: Říjnová konjunkce Venuše, Jupiteru a Marsu.

Štítky: Černá díra, Hvězda, Akreční disk, Video


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »