Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotná černá díra cupuje procházející hvězdu

Uznání ilustračního videa: NASA's Goddard Space Flight Center, CI Lab

Co se stane, když se nějaká hvězda dostane do blízkosti černé díry? Zdá se, že nedávná pozorování ze družicových observatoří události nazvané ASASSN-14li ve vzdáleném galaktickém centru vypovídají stašidelný příběh jedné takové hvězdy. I když se úhlově nedá rozlišit, tak variace vysokoenergetického světla naznačují, že něco z té hvězdy bylo rozsápáno a vytvarováno do disku, který víří kolem černé díry. V hypotetickém scénáři se předpokládá vznik výtrysků na ose otáčení černé díry. Bíle vybarvená nejvnitřnější část disku silně září v rentgenových paprscích a periodicky může vyvolávat vítr, který je vidět modře. Budoucí rentgenová a ultrafialová pozorování zničení hvězd černými děrami, včetně těch v centru naší vlastní galaxie nám slibují vypovídat o komplexní dynamice jedněch z nejžhavějších míst s nejvyšší možnou gravitací ve vesmíru.

Galerie: Říjnová konjunkce Venuše, Jupiteru a Marsu.

Štítky: Černá díra, Hvězda, Akreční disk, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »