Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odkud jsou prvky

Uznání: Cmglee (Own work) CC BY-SA 3.0 or GFDL, via Wikimedia Commons

Vodík, který je vašem těle v každé molekule vody, pochází z velkého třesku. Ve vesmíru nejsou žádné další patrné zdroje vodíku. Uhlík ve vašem těle vznikl slučování jader uvnitř hvězd, stejně jako kyslík. Většina železa ve vašem těle vznikla dávno a daleko při výbuchu hvězd formou supernov. Zlato ve vašich špercích vzniklo nejspíše při srážkách neutronových hvězd, které mohly být vidět jako krátká gama vzplanutí. Prvky jako fosfor a měď se v našich tělech vyskytují jen ve stopovém množství, ale pro fungování všeho známého života jsou podstatné. Barevné kódování periodické tabulky ukazuje nejlepší znalosti lidstva o původu všech známých prvků. Místa, kde by mohla vznikat jádra některých prvků, jako je třeba měď, nejsou dobře známa a jsou předmětem pozorování i počítačového výzkumu.

Štítky: Prvky, Nucleosynthesis, Life


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »