Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odkud jsou prvky

Uznání: Cmglee (Own work) CC BY-SA 3.0 or GFDL, via Wikimedia Commons

Vodík, který je vašem těle v každé molekule vody, pochází z velkého třesku. Ve vesmíru nejsou žádné další patrné zdroje vodíku. Uhlík ve vašem těle vznikl slučování jader uvnitř hvězd, stejně jako kyslík. Většina železa ve vašem těle vznikla dávno a daleko při výbuchu hvězd formou supernov. Zlato ve vašich špercích vzniklo nejspíše při srážkách neutronových hvězd, které mohly být vidět jako krátká gama vzplanutí. Prvky jako fosfor a měď se v našich tělech vyskytují jen ve stopovém množství, ale pro fungování všeho známého života jsou podstatné. Barevné kódování periodické tabulky ukazuje nejlepší znalosti lidstva o původu všech známých prvků. Místa, kde by mohla vznikat jádra některých prvků, jako je třeba měď, nejsou dobře známa a jsou předmětem pozorování i počítačového výzkumu.

Štítky: Prvky, Nucleosynthesis, Life


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »