Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké zorné pole M78

Uznání a copyright: Fabian Neyer

Plodné souhvězdí Orionu oplývá mezihvězdnými prachovými mračny a zářícími mlhovinami. Ve středu tohoto barevného širokoúhlého pohledu, který pokrývá oblast severně od Orionova pásu, je jedna z těch jasnějších, M78. Modravá reflexní mlhovina ve vzdálenosti asi 1500 světelných let měří kolem 5 světelných let. Její barvu způsobuje prach, který především odráží modré světlo horkých mladých hvězd. Reflexní mlhovina NGC 2071 je těsně vlevo od M78. Vpravo je co do vzhledu mnohem kompaktnější složitá McNeilova mlhovina, která byla nedávno rozpoznána jako proměnná mlhovina spojená s mladou, Slunci podobnou hvězdou. Proti tmavým prachovým pásům vynikají tmavočervené skvrny emise Herbig-Harových objektů, což jsou energetické výtrysky ze vznikajících hvězd. Expozice také dovoluje vidět všudepřítomnou slabší záři atomárního vodíku v této oblasti.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, M78, Orion, Star-forming region


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »