Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozsah Gumovy mlhoviny

Uznání a copyright: John Gleason

Gumova mlhovina pojmenovaná po lovci kosmických mračen, australském astronomovi Colin Stanley Gumovi (1924-1960), je tak velká a tak blízko, že je obtížné ji vidět. Ve skutečnosti jsme pouze 450 světelných let daleko od předního okraje a 1500 světelných let od zadního okraje této mezihvězdné oblasti zářícího vodíku. Slabá emisní oblast se na této 40+ stupňů široké monochromatické mozaice z H-Alfa snímků promítá proti pozadí hvězd Mléčné dráhy. Tato komplexní mlhovina se považuje za zbytek supernovy staré přes milión let, který se rozlézá přes jižní lodní souhvězdí Plachet (Vela) a Lodní zádě (Puppis). Nádherný širokoúhlý pohled umožňuje také zkoumat mnoho objektů ponořených do Gumovy mlhoviny, včetně mladšího zbytku po supernově v Plachtách.

Štítky: Gumova mlhovina, Zbytek supernovy, Vela


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »