Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudá záře rakety v časném ranním úsvitu

Uznání a copyright: Michael Seeley

Pokud jste minulý pátek 29. června viděli z letecké základny na Cape Canaveral světlo za časného úsvitu, tak jste mohli vidět i tuto rudou záři rakety. Na jediné 277 sekund dlouhé expozici ze střechy montážní budovy NASA VAB (Vehicle Assembly building) je vidět start rakety Falcon 9 před úsvitem směrem na východ asi 45 minut před východem Slunce. Zplodiny oddělení stupňů ve velké výšce jasně osvětluje Slunce, které je dole stále ještě pod východním obzorem. První stupeň rakety Falcon 9 startoval už dříve, když před pouhými 72 dny dříve vynesl 18. dubna na oběžnou dráhu družici TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Při tomto startu CRS-15 (Commercial Resupply Service mission 15) byla vynesena kabina Dragon, která už také dříve letěla. Ale žádné další použití tohoto Falconu 9 nebylo naplánováno, a tak po startu nenásledovalo žádné dramatické přistání prvního stupně. Kabina Dragon přiletěla k Mezinárodní kosmické stanici 2. července.

Štítky: Falcon 9, Dragon, Crs-15, Launch


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »