Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudá záře rakety v časném ranním úsvitu

Uznání a copyright: Michael Seeley

Pokud jste minulý pátek 29. června viděli z letecké základny na Cape Canaveral světlo za časného úsvitu, tak jste mohli vidět i tuto rudou záři rakety. Na jediné 277 sekund dlouhé expozici ze střechy montážní budovy NASA VAB (Vehicle Assembly building) je vidět start rakety Falcon 9 před úsvitem směrem na východ asi 45 minut před východem Slunce. Zplodiny oddělení stupňů ve velké výšce jasně osvětluje Slunce, které je dole stále ještě pod východním obzorem. První stupeň rakety Falcon 9 startoval už dříve, když před pouhými 72 dny dříve vynesl 18. dubna na oběžnou dráhu družici TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Při tomto startu CRS-15 (Commercial Resupply Service mission 15) byla vynesena kabina Dragon, která už také dříve letěla. Ale žádné další použití tohoto Falconu 9 nebylo naplánováno, a tak po startu nenásledovalo žádné dramatické přistání prvního stupně. Kabina Dragon přiletěla k Mezinárodní kosmické stanici 2. července.

Štítky: Falcon 9, Dragon, Crs-15, Launch


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »