Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta k Marsu

Uznání a copyright: John Chumack

Co je to za světlo na konci této cesty? Mars. Nyní je dobrý měsíc ukázat Mars vašim přátelům a rodině, protože naše sousední planeta bude nejen nejjasnější za posledních 15 let, ale bude vidět i většinu noci. Mars bude tento měsíc asi 180 stupňů od Slunce a téměř co možná nejblíž k planetě Zemi. Co se oběžné dráhy týká, Mars se na své eliptické dráze přibližuje ke svému nejbližšímu bodu ke Slunci, což je uspořádání známé jako periheliová opozice. Co se pozorování týká, oranžový Mars vychází na východě po západu Slunce na západě, tedy na opačné straně oblohy. Během noci Mars stoupá na obloze, kolem půlnoci kulminuje a potom zapadá na západě zrovna když na východě začíná vycházet Slunce. Rudá planeta je zde zachycena jak zapadá za úsekem silnice národního parku Arches National Park v polovině května nedaleko města Moab v Utahu v USA.

Štítky: Pozorování, Mars, Opposition


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »