Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta k Marsu

Uznání a copyright: John Chumack

Co je to za světlo na konci této cesty? Mars. Nyní je dobrý měsíc ukázat Mars vašim přátelům a rodině, protože naše sousední planeta bude nejen nejjasnější za posledních 15 let, ale bude vidět i většinu noci. Mars bude tento měsíc asi 180 stupňů od Slunce a téměř co možná nejblíž k planetě Zemi. Co se oběžné dráhy týká, Mars se na své eliptické dráze přibližuje ke svému nejbližšímu bodu ke Slunci, což je uspořádání známé jako periheliová opozice. Co se pozorování týká, oranžový Mars vychází na východě po západu Slunce na západě, tedy na opačné straně oblohy. Během noci Mars stoupá na obloze, kolem půlnoci kulminuje a potom zapadá na západě zrovna když na východě začíná vycházet Slunce. Rudá planeta je zde zachycena jak zapadá za úsekem silnice národního parku Arches National Park v polovině května nedaleko města Moab v Utahu v USA.

Štítky: Pozorování, Mars, Opposition


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »