Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie a jižní nebeský pól

Uznání a copyright: Petr Horálek, Josef Kujal

Jižní nebeský pól je snadné uvidět na snímcích hvězdných stop jižní oblohy. Je ve středu všech oblouků stop jižních hvězd kam na jih míří zemská osa rotace. Toto hvězdnaté panoráma se prostírá přes asi 60 stupňů hluboko na jižní obloze, kde se nachází i jižní nebeský pól lemovaný jasnými galaxiemi a skvosty jižního nebe. Nahoře jsou vidět hvězdy a mlhoviny podél roviny naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. Ve středu nahoře vévodí Jižnímu kříži žlutavý obr Gama Crucis s tmavou oblastí mlhoviny Uhelný pytel pod ramenem kříže vlevo. V galaktické rovině u pravého okraje svítí hvězda Eta Carinae a červená záře Velké mlhoviny v Lodním kýlu. Dole jsou vidět Velké a Malé Magellanovo mračno, samostatné externí galaxie a satelity mocné Mléčné dráhy. Spojnice od hvězdy Gama Crucis přes modrou hvězdu dole v Jižním kříži Alfa Crucis míří k jižnímu nebeskému pólu, ale kde ten pól přesně je? Hledejte hvězdu jižního pólu Sigma Octantis. Podobně jako je Polaris hvězdou severního pólu, tak Sigma Octantis je o něco přes jeden stupeň od jižního nebeského pólu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2012-08-02 Stopy hvězd z jižního pólu
  2. Astronom.cz: PETR HORÁLEK PHOTOGRAPHY: Galaxies of the South Pole
  3. APOD: 2019-04-26 Jižní kříž u Eta Carinae
  4. NASA: The Nearest Galaxies
  5. APOD: Milkyway_Musca_SPSackenheim1024Labr.jpg
  6. APOD: 2018-06-28 Sigma Octantis a přátelé
  7. APOD: 2006-12-02 Hvězdné stopy v pěti kilometrech

Štítky: Lmc, Mléčná dráha, Smc, Scp


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »