Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy mlhovina Prodloužená mícha

Uznání a copyright: Russell Croman

Co dodává energii této neobvyklé mlhovině? CTB-1 je rozpínající se plynová obálka, která zůstala po výbuchu hmotné hvězdy v souhvězdí Kasijopeji (Cassiopeia) před 10 000 lety. Hvězda nejspíš vybuchla po vyčerpání prvků ve svém jádře, které ji při nukleární fúzi vzniklým tlakem stabilizovaly. Výslednému zbytku supernovy se říká mlhovina Prodloužená mícha pro její tvar podobný prodloužené míše (latinsky medulla oblongata) a stále září ve viditelném světle teplem generovaným srážkou s okolním mezihvězdným plynem. Proč mlhovina také září v rentgenovém světle ovšem zůstává tajemstvím. Jedna hypotéza praví, že zároveň vznikl energetický pulzar, který dodává energii mlhovině a rychle se pohybujícímu větru. Na základě toho byl pulzar nedávno opravdu na radiových vlnách nalezen a zdá se, že byl při výbuchu supernovy vyvržen rychlostí přes 1000 kilometrů za sekundu. I když se mlhovina Prodloužená mícha jeví tak velká jako úplněk, tak je natolik slabá že dva malé dalekohledy v Novém Mexiku, USA potřebovaly k vytvoření snímku celkem 130 hodin expozičního času.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Cassiopeia_(constellation)
 2. Wikipedia: Nuclear_fusion
 3. Stanford.edu: Fusion Regulation in the Sun
 4. NASA: Supernova Remnants
 5. Wikipedia: Medulla_oblongata
 6. NASA: Visible Light
 7. APOD: 2013-09-24 Místní pápěří
 8. Harvard.edu: Suzaku X-ray observations of the mixed-morphology supernova remnant CTB 1
 9. NASA: X-Rays
 10. BarkBusters.co.uk: Foto: Pejsek :-)
 11. Wikipedia: Pulsar
 12. Harvard.edu: The Tail of PSR J0002+6216 and the Supernova Remnant CTB 1
 13. NASA: Radio Waves
 14. Youtu.be: Crab Supernova Explosion [1080p]
 15. GxCCD.com: CTB-1 supernova remnant
 16. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci
 17. Youtu.be: New Mexico by Drone (4K)
 18. Wikipedia: United_States
 19. RC-Astro.com: The Medulla Nebula

Štítky: Zbytek supernovy, CTB 1


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »