Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhové sluneční halo

Uznání a copyright: Vincenzo Mirabella

Chcete uvidět prstenec kolem Slunce? Na denní obloze je snadné to udělat kdekoliv na světě. Kruhové 22stupňové halo je vidět častěji, než duha a vzniká na vysokých mracích cirrus na náhodně orientovaných ledových krystalcích. Jedno takové halo zachytila fotografie chytrým telefonem 29. května nedaleko italského Říma. Když si například špičkou prstu pečlivě zakryjete Slunce, tak to většinou stačí a uvidíte běžný jasný prstenec halo. Charakteristický úhlový poloměr halo přibližně odpovídá rozpětí vaší ruky od palce po malíček na konci natažené paže. Chtěli byste ale uvidět ohnivý prstenec při zatmění? To je už těžší. Velkolepá prstencová fáze dnešního (10. června) zatmění Slunce, známá jako ohnivý prstenec bude krátce viditelná pouze tehdy, pokud budete stát v úzké dráze stínu Měsíce, která prochází nad částmi severní Kanady, Grónska, Arktidy a východního Ruska. Z rozsáhlejších oblastí včetně severní Asie, Evropy a některých částí USA, je však zatmění Slunce vidět jako částečné.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Observing Halos - Checklist
  2. AtOptics.co.uk: Halo photography
  3. AtOptics.co.uk: 22 degree Halo
  4. APOD: 2020-06-15 Východ prstencového zatmění Slunce
  5. NASA: June 10, 2021 Eclipse
  6. Facebook: APOD.Sky: Annular Solar Eclipse of 2020 June
  7. Wikipedia: Solar_eclipse_of_June_10,_2021

Štítky: Halo, Led, 22 degree, Slunce


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »