Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od perihélia do afélia

Uznání a copyright: Richard Jaworski

Afélium pro rok 2021 nastalo 5. července. To je bod na eliptické dráze Země, kdy se nachází nejdále od Slunce. Vzdálenost od Slunce samozřejmě neurčuje roční období. Ty se řídí sklonem zemské osy rotace, takže v červenci je na severní polokouli stále ještě léto a zima na jižní. Znamená to však, že 5. července bylo Slunce při pohledu z planety Země zdánlivě nejmenší. Tato kompozice přehledně porovnává dva snímky Slunce, oba pořízené stejným dalekohledem a fotoaparátem. Levá polovina byla pořízena v blízkosti data perihélia 2021 (2. ledna), což je nejbližší bod na oběžné dráze Země. Pravá byla pořízena těsně před aféliem v roce 2021. Jinak těžko postřehnutelná změna zdánlivého průměru Slunce mezi perihelem a afelem činí něco málo přes 3 %.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Earth Farthest From The Sun On July 5
  2. NASA: Earth - orbit and rotation
  3. AstroPixels.com: Earth at Perihelion and Aphelion: 2001 to 2100

Štítky: Perihelion, Aphelion, Slunce, Země, Seasons


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »