Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Legacy Archive; Processing: Judy Schmidt

Vyjma prstenců Saturnu je Prstencová mlhovina (M57) pravděpodobně nejslavnějším nebeským kruhem. Její klasický vzhled je však pochopitelně daný naší vlastní perspektivou. Nedávné mapování rozpínající se třírozměrné struktury, zčásti založené i na tomto jasném snímku z Hubbla ukazuje, že mlhovina je poměrně hustý prstenec ve tvaru koblihy obtočený kolem středu mračna zářícího plynu ve tvaru míče na americký fotbal. Pohled z planety Země se dívá dolů podél dlouhé osy fotbalového míče, čelem k prstenci. Zářící materiál u tohoto dobře prostudovaného případu planetární mlhoviny pochopitelně nepochází z planet. Místo toho plynný obal představuje vnější vrstvy odvržené umírající, kdysi Slunci podobnou hvězdou, která je nyní jen světelným bodem ve středu mlhoviny. Intenzivní ultrafialové světlo z horké centrální hvězdy ionizuje atomy v plynu. Prstencová mlhovina má průměr asi jeden světelný rok a je od nás vzdálena 2 500 světelných roků.

Sdílejte oblohu: Otevřené API NASA pro APOD.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Saturn
  2. SEDS.org: Messier 57
  3. Pixabay.com: Foto: Kočička :-)
  4. Harvard.edu: Studies of NGC 6720 with Calibrated HST/WFC3 Emission-line Filter Images. III. Tangential Motions using AstroDrizzle Images
  5. NASA: The Colorful Structure of the Ring Nebula
  6. Flickr.com: Judy Schmidt: NGC 6720 "Ring"
  7. Wikipedia: Ball_(gridiron_football)
  8. NASA: Earth
  9. APOD: 2011-02-18 Projekt planetární mlhoviny
  10. APOD: 2011-09-01 M27: nekometa
  11. Wikipedia: Planetary_nebula
  12. NASA: Ultraviolet Waves
  13. GSU.edu: Ionizing Radiation
  14. APOD: 2014-08-13 Prstence kolem Prstencové mlhoviny
  15. NASA: What Is a Light-Year?

Štítky: M57, Prstencová mlhovina, Hubble


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »