Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice před Sluncem

Uznání a copyright: Wang Letian (Eyes at Night)

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) je obvykle viditelná pouze v noci. ISS lze z mnoha míst přibližně jednou za měsíc pozorovat jako jasný bod, který se na oběžné dráze Země pomalu sune po obloze. ISS je pak vidět jen těsně po západu nebo těsně před východem Slunce, protože září odraženým slunečním světlem a jakmile vstoupí do zemského stínu, tak zmizí z dohledu. Jediná příležitost, kdy je ISS viditelná během dne, je, když přechází přímo před Sluncem. Přitom se ovšem pohybuje tak rychle, že jen krátká expozice kamerou dokáže siluetu ISS na pozadí Slunce zmrazit pro pohled očima. Přesně to se s dokonalým načasováním podařilo na této sérii snímků pořízených začátkem tohoto měsíce z Pekingu v Číně. Tato série snímků byla později zkombinována se samostatnými snímky Slunce pořízenými téměř ve stejnou dobu, které zvýrazňujícími jeho texturu a rušnou aktivitu. Sluneční aktivita zahrnovala četné červeně zvýrazněné protuberance plynu viditelné na slunečním okraji, proti povrchu viditelné filamenty a tmavé sluneční skvrny.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: International Space Station
 2. APOD: 2011-03-14 Stopy kosmických lodí nad Koloradem
 3. NASA: Spot The Station
 4. APOD: 2016-05-13 ISS a také Merkur
 5. APOD: 2019-07-15 Kosmická stanice křižuje neposkvrněné Slunce
 6. APOD: 2015-09-12 Dvojitý přelet ISS
 7. NASA: Sun - Our Star
 8. Youtu.be: Beijing City Tour Ultra HD - Beijing China City Tour - Beijing City Tour 2020 - Dream Trips
 9. Wikipedia: China
 10. BoredPanda.com: Foto: Dvě kočky :-)
 11. NASA: Sun - Our Star
 12. APOD: 2014-03-12 Rotace Slunce
 13. NASA: What is a solar prominence?
 14. Ucar.edu: Solar Filaments
 15. NASA: Sunspots and Solar Flares

Štítky: ISS, Slunce, Sluneční skvrna


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »