Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava infračerveně z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Processing: Alexandra Nachman

Hvězdné větry a radiace opracovaly toto majestátní mračno mezihvězdného prachu při jeho cestě vesmírem do rozpoznatelného tvaru. Přiléhavě se jmenuje mlhovina Koňská hlava a je ponořeno do rozlehlé a komplexní Mlhoviny Orion (M42). Tento objekt, který je sice velice zajímavé, ale obtížné vidět osobně malým dalekohledem zachytil v infračerveném světle na nádherně podrobném snímku družicový Hubblův kosmický dalekohled. Temné molekulární mračno vzdálené zhruba 1500 světelných roků je katalogizováno jako Barnard 33 a je vidět především díky tomu, že ho zezadu osvětluje nedaleká hmotná hvězda Sigma Orionis. Mlhovina Koňská hlava bude v několika příštích milionech let pomalu měnit svůj zdánlivý tvar až ji nakonec vysokoenergetické hvězdné světlo zničí.

Vaše nebeské překvapení: Který snímek měl APOD na vaše narozeniny? (po roce 1995)

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2000-03-18 Vítr ze Slunce
  2. Wikipedia: Horsehead_Nebula
  3. APOD: 2010-10-23 Orion: Od hlavy k patě
  4. Youtube.com: Zooming in on the Horsehead Nebula (3D)
  5. Youtube.com: Hubblecast 65: A whole new view of the Horsehead Nebula -- celebrating Hubble's 23rd birthday
  6. NASA: Infrared Waves
  7. STScI.edu: HUBBLE SPACE TELESCOPE
  8. Flickr.com: Alexandra Nachman: Horsehead Nebula in Infrared
  9. APOD: 2012-01-29 Molekulární mračno Barnard 68
  10. NASA: What Is a Light-Year?
  11. Wikipedia: Sigma_Orionis
  12. APOD: 2003-10-07 Barevná mlhovina Koňská hlava
  13. NASA: Ultraviolet Waves
  14. IstockPhoto.com: Foto: Ničivý pes :-)

Štítky: Horsehead nebula, Hubble, Prach


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stack 4 fotiek

Další informace »