Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ou4: Mlhovina Obří oliheň

Uznání a copyright: Tommy Lease

Toto tajemné kosmické mračno připomíná oliheň a jedná se o velice slabou, ale také velkou mlhovinu na pozemské obloze. Snímek tvoří 30 hodin úzkopásmových obrazových dat a v královském souhvězdí Kefeus zabírá téměř tři úplňky. Mlhovinu Oliheň objevil v roce 2011 francouzský astrofotograf Nicolas Outters a mlhovina má bipolární tvar zde zvýrazněný charakteristickou modrozelenou emisí od atomů dvojnásobně ionizovaného kyslíku. I když tuto mlhovinu zjevně obklopuje načervenalá oblast vodíkové emise Sh2-129, tak skutečnou vzdálenost a podstatu mlhoviny Oliheň je těžké určit. Přesto nedávný výzkum naznačuje, že se Ou4 opravdu nachází uvnitř Sh2-129 zhruba 2300 světelných roků daleko. V souladu s tímto scénářem by kosmická chobotnice představovala velkolepý výtok materiálu poháněný trojicí horkých, hmotných hvězd, katalogizovaných jako HR8119, které jsou vidět poblíž středu mlhoviny. Pokud by tomu tak bylo, tak by tato skutečně mlhovina Obří oliheň fyzicky měřila přes 50 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Tommy Lease: SH2-129 and OU4 aka Flying Bat & Squid Nebulae
  2. arXiv.org: Discovery of New Faint Northern Galactic Planetary Nebulae
  3. Outters.fr: Nicolas Outters
  4. APOD: 2020-09-13 M2 9: Křídla Motýlí mlhoviny
  5. Wikipedia: Nebulium
  6. APOD: 2016-10-27 Obří Oliheň v Letícím netopýrovi
  7. Harvard.edu: Gas physical conditions and kinematics of the giant outflow Ou4
  8. Blogspot.fi: A start of the new project, Cepheus mosaic part1
  9. AtlasOfTheUniverse.com: Multiple Star Orbits

Štítky: Ou4, Ou4, Sh2-129, Sh2-129, Emisní mlhovina, Emisní mlhovina


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »