Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Krabí mlhovina

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI; Tea Temim (Princeton University)

Krabí mlhovina je první objekt ve slavném seznamu Charlese Messiera z 18. století objektů které nejsou kometami, tedy je katalogizována jako M1. O Krabí mlhovině je dnes známo, že jde o zbytek supernovy, pozůstatek po smrtící explozi hmotné hvězdy, jejímž svědkem byli astronomové v roce 1054. Tento ostrý snímek z Kosmického dalekohledu Jamese Webba kamerami NIRCam (Near-Infrared Camera) a MIRI (Mid-Infrared Instrument) zkoumá v infračerveném světle přízračnou záři a roztříštěná vlákna stále se rozšiřujícího mračna mezihvězdných trosek. Jasná skvrna ve středu mlhoviny je krabí pulsar, neutronová hvězda rotující 30krát za sekundu, jeden z nejexotičtějších objektů známých současným astronomům. Tento zhroucený pozůstatek hvězdného jádra dodává energii pro záření Krabí mlhoviny v celém elektromagnetickém spektru jako jakési kosmické dynamo. Krabí mlhovina je ve vzdálenosti zhruba 6500 světelných roků, měří asi 12 světelných roků a leží v souhvězdí tvrdohlavého Býka (Taurus).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Charles Messier (1730–1817)
  2. SEDS.org: Lord Rosse's drawings of M1, the Crab Nebula
  3. Harvard.edu: Chandra: Supernovas and Supernova Remnants
  4. SEDS.org: Supernova 1054 - Creation of the Crab Nebula
  5. WebbTelescope.org: Crab Nebula (NIRCam and MIRI Image)
  6. WebbTelescope.org: Tour the Crab Nebula
  7. arXiv.org: The Radio Parallax of the Crab Pulsar: A First VLBI Measurement Calibrated with Giant Pulses
  8. APOD: 2018-03-17 Krab z vesmíru
  9. APOD: 2021-10-22 Kometa a Krab

Štítky: Krabí mlhovina, M1, Zbytek supernovy, Pulsar, Jwst


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »