Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Krabí mlhovina

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI; Tea Temim (Princeton University)

Krabí mlhovina je první objekt ve slavném seznamu Charlese Messiera z 18. století objektů které nejsou kometami, tedy je katalogizována jako M1. O Krabí mlhovině je dnes známo, že jde o zbytek supernovy, pozůstatek po smrtící explozi hmotné hvězdy, jejímž svědkem byli astronomové v roce 1054. Tento ostrý snímek z Kosmického dalekohledu Jamese Webba kamerami NIRCam (Near-Infrared Camera) a MIRI (Mid-Infrared Instrument) zkoumá v infračerveném světle přízračnou záři a roztříštěná vlákna stále se rozšiřujícího mračna mezihvězdných trosek. Jasná skvrna ve středu mlhoviny je krabí pulsar, neutronová hvězda rotující 30krát za sekundu, jeden z nejexotičtějších objektů známých současným astronomům. Tento zhroucený pozůstatek hvězdného jádra dodává energii pro záření Krabí mlhoviny v celém elektromagnetickém spektru jako jakési kosmické dynamo. Krabí mlhovina je ve vzdálenosti zhruba 6500 světelných roků, měří asi 12 světelných roků a leží v souhvězdí tvrdohlavého Býka (Taurus).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Charles Messier (1730–1817)
  2. SEDS.org: Lord Rosse's drawings of M1, the Crab Nebula
  3. Harvard.edu: Chandra: Supernovas and Supernova Remnants
  4. SEDS.org: Supernova 1054 - Creation of the Crab Nebula
  5. WebbTelescope.org: Crab Nebula (NIRCam and MIRI Image)
  6. WebbTelescope.org: Tour the Crab Nebula
  7. arXiv.org: The Radio Parallax of the Crab Pulsar: A First VLBI Measurement Calibrated with Giant Pulses
  8. APOD: 2018-03-17 Krab z vesmíru
  9. APOD: 2021-10-22 Kometa a Krab

Štítky: Krabí mlhovina, M1, Zbytek supernovy, Pulsar, Jwst


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »