Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Krabí mlhovina

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI; Tea Temim (Princeton University)

Krabí mlhovina je první objekt ve slavném seznamu Charlese Messiera z 18. století objektů které nejsou kometami, tedy je katalogizována jako M1. O Krabí mlhovině je dnes známo, že jde o zbytek supernovy, pozůstatek po smrtící explozi hmotné hvězdy, jejímž svědkem byli astronomové v roce 1054. Tento ostrý snímek z Kosmického dalekohledu Jamese Webba kamerami NIRCam (Near-Infrared Camera) a MIRI (Mid-Infrared Instrument) zkoumá v infračerveném světle přízračnou záři a roztříštěná vlákna stále se rozšiřujícího mračna mezihvězdných trosek. Jasná skvrna ve středu mlhoviny je krabí pulsar, neutronová hvězda rotující 30krát za sekundu, jeden z nejexotičtějších objektů známých současným astronomům. Tento zhroucený pozůstatek hvězdného jádra dodává energii pro záření Krabí mlhoviny v celém elektromagnetickém spektru jako jakési kosmické dynamo. Krabí mlhovina je ve vzdálenosti zhruba 6500 světelných roků, měří asi 12 světelných roků a leží v souhvězdí tvrdohlavého Býka (Taurus).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Charles Messier (1730–1817)
  2. SEDS.org: Lord Rosse's drawings of M1, the Crab Nebula
  3. Harvard.edu: Chandra: Supernovas and Supernova Remnants
  4. SEDS.org: Supernova 1054 - Creation of the Crab Nebula
  5. WebbTelescope.org: Crab Nebula (NIRCam and MIRI Image)
  6. WebbTelescope.org: Tour the Crab Nebula
  7. arXiv.org: The Radio Parallax of the Crab Pulsar: A First VLBI Measurement Calibrated with Giant Pulses
  8. APOD: 2018-03-17 Krab z vesmíru
  9. APOD: 2021-10-22 Kometa a Krab

Štítky: Krabí mlhovina, M1, Zbytek supernovy, Pulsar, Jwst


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »