Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Total Totality

Uznání a copyright: Daniel Korona

Na hraně úplné fáze zatmění Slunce se často objevují Bailyho perly. Mezerami ve vlnitém terénu podél siluety měsíčního okraje stále pronikají perly slunečního světla, jejich výskyt je zaznamenán v této časosběrné kompozici. Série snímků sleduje okraj Měsíce od začátku až do konce totality při zatmění Slunce 8. dubna z Duranga v Mexiku. Jsou zachyceny také narůžovělé protuberance plazmových oblouků vysoko nad okrajem aktivního Slunce. Totalita v Durangu trvala asi 3 minuty a 46 sekund a bylo to jedno z prvních míst v Severní Americe, které 8. dubna měsíční stín navštívil.

Snímky pondělního zatmění: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Alpo-Astronomy.org: Solar Eclipse Observing--The Diamond Ring and Baily's Beads
  2. APOD: 2023-09-17 Zvětšené měsíční hory při prstencovém zatmění
  3. TimeAndDate.com: April 8, 2024 — Total Solar Eclipse — Durango, Durango, Mexico (Victoria de Durango)
  4. NASA: 2024 Total Solar Eclipse

Štítky: Sluneční zatmění, Tse, Baily's Beads


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »