Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ponor do Jupiteru

Uznání animovaného videa: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Justin Cowart

Nastupte si do této simulace a ponořte se do horních vrstev atmosféry Jupiteru, vládnoucího plynného obra Sluneční soustavy. Tato úžasná animace je založena na obrazových datech z kamery JunoCam a mikrovlnného radiometru na palubě sondy Juno na oběžné dráze kolem Jupiteru. Váš pohled začíná ve výšce asi 3000 kilometrů nad vrcholky jižních jupiterových mraků, ale svůj postup můžete sledovat na displeji vlevo. S klesající výškou se zvyšuje teplota, zatímco se noříte hlouběji do místa slavné Velké rudé skvrny na Jupiteru. Podle údajů sondy Juno Velká rudá skvrna, největší bouřkový systém Sluneční soustavy, proniká do atmosféry obří planety asi 300 kilometrů hluboko. Pro srovnání: nejhlubší místo oceánů planety Země se nachází v hloubce necelých 11 kilometrů. Nebojte se, přiletíte zase zpátky.

Ponořte se do vesmíru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Great Red Spot Plunge (animation)
  2. NASA: PIA22176: The Great Red Spot Plunge (animation)
  3. NASA: Juno
  4. APOD: 2014-05-18 Jupiterova Velká rudá skvrna z Voyageru 1
  5. NASA: PIA22177: Slices of Jupiter's Great Red Spot
  6. NOAA.gov: How deep is the ocean?
  7. PinImg.com: Foto: Kočka zblízka :-)
  8. NASA: Juno

Štítky: Jupiter, Juno, Velká rudá skvrna


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »