Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ponor do Jupiteru

Uznání animovaného videa: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Justin Cowart

Nastupte si do této simulace a ponořte se do horních vrstev atmosféry Jupiteru, vládnoucího plynného obra Sluneční soustavy. Tato úžasná animace je založena na obrazových datech z kamery JunoCam a mikrovlnného radiometru na palubě sondy Juno na oběžné dráze kolem Jupiteru. Váš pohled začíná ve výšce asi 3000 kilometrů nad vrcholky jižních jupiterových mraků, ale svůj postup můžete sledovat na displeji vlevo. S klesající výškou se zvyšuje teplota, zatímco se noříte hlouběji do místa slavné Velké rudé skvrny na Jupiteru. Podle údajů sondy Juno Velká rudá skvrna, největší bouřkový systém Sluneční soustavy, proniká do atmosféry obří planety asi 300 kilometrů hluboko. Pro srovnání: nejhlubší místo oceánů planety Země se nachází v hloubce necelých 11 kilometrů. Nebojte se, přiletíte zase zpátky.

Ponořte se do vesmíru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Great Red Spot Plunge (animation)
  2. NASA: PIA22176: The Great Red Spot Plunge (animation)
  3. NASA: Juno
  4. APOD: 2014-05-18 Jupiterova Velká rudá skvrna z Voyageru 1
  5. NASA: PIA22177: Slices of Jupiter's Great Red Spot
  6. NOAA.gov: How deep is the ocean?
  7. PinImg.com: Foto: Kočka zblízka :-)
  8. NASA: Juno

Štítky: Jupiter, Juno, Velká rudá skvrna


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »