Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pandořina kupa galaxií

Uznání: NASA, ESA, CSA, Ivo Labbe (Swinburne), Rachel Bezanson (University of Pittsburgh), Processing: Alyssa Pagan (STScI)

Tato mozaika hlubokého pole představuje úžasný pohled na kupu galaxií Abell 2744 pořízený kamerou NIRCam Kosmického dalekohledu Jamese Webba. Samotná kupa Abell 2744, též zvaná Pandořina kupa galaxií, se jeví jako těžké spojení tří různých hmotných kup galaxií. Kupa se nachází v souhvězdí Sochaře (Sculptor) ve vzdálenosti asi 3,5 miliardy světelných roků. V této megakupě převládá temná hmota, která deformuje a pokřivuje strukturu prostoročasu a gravitační čočkou zobrazuje i vzdálenější objekty. Mnohé ze zdrojů zobrazených gravitační čočkou jsou velmi vzdálené galaxie z raného vesmíru, červenější než galaxie z Pandořiny kupy a jejich obrazy jsou roztaženy a zkresleny do oblouků. Výrazné difrakční paprsky pochopitelně označují hvězdy v popředí z Mléčné dráhy. Tato kosmická skříňka v odhadované vzdálenosti Pandořiny kupy měří asi 6 milionů světelných roků. Ale nepropadejte panice. Lákavou oblast můžete prozkoumat v dvouminutové videoprohlídce.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: NASA’s Webb Uncovers New Details in Pandora’s Cluster
  2. Harvard.edu: Chandra: Abell 2744: Pandora's Cluster Revealed
  3. WebbTelescope.org: Gravity – Nature's Magnifying Glass
  4. APOD: 2022-03-19 2MASS J17554042 6551277
  5. WebbTelescope.org: Take a tour of Pandora's cluster

Štítky: Abell 2744, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou, Jwst


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »