Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N159: Motýlí mlhovina

Uznání: M. Heydari-Malayeri (Paris Observatory) et al., WFPC2, HST, ESA, NASA

Při hledání hmotných hvězd kosmický dalekohled Hubble Space Telescope nahlédl do další nádherné oblasti vzniku hvězd. Motýlí mlhovina (Papillon nebula, francouzky papillon=motýl) též známá jako N159, se rozprostírá přes 150 světelných let a nachází se v sousedství galaxie Velký Magelanův oblak ve vzdálenosti asi 170 tisíc světelných let. Na snímku nahoře jsou vidět jasné nově zrozené hvězdy, tmavá vlákna prachu, horký červeně zářící plynný vodík a neobvyklý kompaktní mrak ve středu, zvýrazněný na samostatném obrázku. Příčiny bipolárního tvaru středového oblaku nejsou nyní známy, ale mohou indikovat přítomnost neviditelných hvězd s vysokou hmotností a tlustého plynného disku.

Štítky: Absorpční mlhovina, Zrození hvězdy, Lmc


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »