Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N159: Motýlí mlhovina

Uznání: M. Heydari-Malayeri (Paris Observatory) et al., WFPC2, HST, ESA, NASA

Při hledání hmotných hvězd kosmický dalekohled Hubble Space Telescope nahlédl do další nádherné oblasti vzniku hvězd. Motýlí mlhovina (Papillon nebula, francouzky papillon=motýl) též známá jako N159, se rozprostírá přes 150 světelných let a nachází se v sousedství galaxie Velký Magelanův oblak ve vzdálenosti asi 170 tisíc světelných let. Na snímku nahoře jsou vidět jasné nově zrozené hvězdy, tmavá vlákna prachu, horký červeně zářící plynný vodík a neobvyklý kompaktní mrak ve středu, zvýrazněný na samostatném obrázku. Příčiny bipolárního tvaru středového oblaku nejsou nyní známy, ale mohou indikovat přítomnost neviditelných hvězd s vysokou hmotností a tlustého plynného disku.

Štítky: Absorpční mlhovina, Zrození hvězdy, Lmc


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »