Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N159: Motýlí mlhovina

Uznání: M. Heydari-Malayeri (Paris Observatory) et al., WFPC2, HST, ESA, NASA

Při hledání hmotných hvězd kosmický dalekohled Hubble Space Telescope nahlédl do další nádherné oblasti vzniku hvězd. Motýlí mlhovina (Papillon nebula, francouzky papillon=motýl) též známá jako N159, se rozprostírá přes 150 světelných let a nachází se v sousedství galaxie Velký Magelanův oblak ve vzdálenosti asi 170 tisíc světelných let. Na snímku nahoře jsou vidět jasné nově zrozené hvězdy, tmavá vlákna prachu, horký červeně zářící plynný vodík a neobvyklý kompaktní mrak ve středu, zvýrazněný na samostatném obrázku. Příčiny bipolárního tvaru středového oblaku nejsou nyní známy, ale mohou indikovat přítomnost neviditelných hvězd s vysokou hmotností a tlustého plynného disku.

Štítky: Absorpční mlhovina, Zrození hvězdy, Lmc


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »