Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Energií nabitá mlhovina v LMC

Uznání: Y. Naze, G. Rauw, J. Manfroid, J. Vreux (Univ. Liege), Y. Chu (Univ. Illinois), ESO

Tato nádherná mlhovina, která se rozvíjí v blízké galaxii Velký Magelanův mrak (Large Magellanic Cloud - LMC), získává energii z radiace a z větrů masivní hvězdy, jejíž povrchová teplota dosahuje 100 000 stupňů. Tento kompozitní barevný snímek z dalekohledu Evropské jižní observatoře Melipal poskytuje v této energetické mlhovině podrobnosti v odstínech modré z emisí atomů hélia, zelené z atomů kyslíku a v červené z atomů vodíku. Zatímco emisní mlhoviny obecně vykazují dobře známé červené světlo z ionizovaných atomů vodíku, tedy z atomů vodíku s odtrženými elektrony, tak atomy ionizovaného hélia jsou stopovou látkou interakcí s ještě vyššími energiemi a jsou v takovém prostředí vzácné. Co činí tuto i jiné nedávno studované emisní mlhoviny velmi výjmečnými jsou spletitá vlákna héliové emise. Kosmickou bublinu vytvořila hmotná Wolf-Rayetova hvězda hvězdnými větry v ranných fázích svého života, a nyní mlhovině dodává energii. Část bubliny je stále patrná ve spodní části snímku. Zobrazená oblast má asi 150 světelných let.

Štítky: Wolf rayet star, Emisní mlhovina, Large magellanic cloud, Bat99-2


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »