Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře z vesmíru

Uznání: Don Pettit, ISS Expedition 6, NASA

Ze země se zdá, že vysoko nahoře tančí nádherné polární záře. Mezinárodní kosmická stanice ISS (International Space Station) ale obíhá skoro ve stejné výšce, jako mnoho polárních září, někdy prolétá nad nimi, někdy přímo přes ně. Proudy elektronů a protonů z polárních září ale pro ISS nepředstavují žádné bezprostřední nebezpečí. Tuto zelenou polární záři na digitálně zaostřeném snímku nahoře zachytil v roce 2003 vědecký pracovník ISS Don Pettit. Pettit z oběžné dráhy hlásil, že měnící se polární záře vypadaly jako plazivé obrovské zelené měňavky - améby. Více jak 300 kilometrů dole je vidět impaktní kráter Manicouagan v severní Kanadě na planetě Zemi.

Štítky: Polární záře, Mezinárodní kosmická stanice, Manicouagan impact crater


37. vesmírný týden 2025

37. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 9. do 14. 9. 2025. Měsíc ubývá z úplňku, který právě prochází stínem Země a bude příští neděli v poslední čtvrti. V pátek 12. 9. večer nastane přechod Měsíce přes Plejády. Planety se dají pozorovat na ranní obloze, ale Saturn je vidět celou noc. Slunce je aktivní, a i slabší erupce mohou vést k slabé polární záři. Raketový týden bude pokračovat i dál, mohou za to nejen Falcony 9, které mají za sebou celkem již více než 500 startů, ale i čínské nosiče. K ISS se má vydat i nákladní Progress. Před 50 lety se k Marsu vydala dvojice sond Viking 2. Výročí slaví český astronom Jan Vondrák.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmění měsíce

Úplné zatmění měsíce. Jedna expozice 1/5sec.

Další informace »