Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objev metanu v atmosféře Marsu

Uznání: NASA

Proč je na Marsu metan? Nikdo si není jistý. Důležité potvrzení existence metanu v atmosféře Marsu z minulého týdne podpořilo předchozí kontroverzní tvrzení učiněná již v roce 2003. K potvrzení došlo spektroskopicky s využitím velkých pozemských dalekohledů nalezením přesných barev absorbovaných na Marsu, které odpovídají těm, které metan absorbuje na Zemi. Vzhledem k tomu, že metan je v otevřené marťanské atmosféře zničen během pár let, tak přítomnost tohoto křehkého plynu ukazuje, že se v současnosti nějak z povrchu Marsu uvolňuje. Jednou z možností jsou pod povrchem žijící mikrobi, kteří ho vytvářejí, nebo v minulosti vytvořili. Pokud je to pravda, tak to otevírá vzrušující možnost, že je pod povrchem Marsu dokonce ještě dnes život. Na základě současných údajů je ovšem také možné, že tvoření metanu je čistě geologický proces, který potenciálně zahrnuje vulkanismus nebo rezavění a žádnou formu života. Na obrázku nahoře je na snímek Marsu superponovaná mapa nedávno detekovaného metanu.

Štítky: Mars, Life, Methane


40. vesmírný týden 2025

40. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 9. do 5. 10. 2025. Měsíc se dostává na večerní obloze do první čtvrti a dorůstá k úplňku. Dobrá viditelnost planety Saturn spadá už více do první poloviny noci. Ostatní planety, kromě merkuru s Marsem jsou vidět nejlépe ráno. A přidala se k nim i ranní kometa C/2025 A6 (Lemmon). Aktivita Slunce je nízká, skvrny menší, přesto se objevují středně silné erupce. Zajímavá kometa C/2025 A6 (Lemmon) zjasňuje na ranní obloze. Kosmická loď Dragon otestovala schopnost zvyšovat dráhu stanice ISS. Před 100 lety se narodil český astronom Zdeněk Švestka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Newton 250/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »