Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Původ 40 tisíců meteorů na celé obloze

Uznání a copyright: SonotaCo Network, Japan

Odkud přicházejí meteory? Viditelné meteory jsou typicky zrnka písku z ledu a horniny, která se kdysi odštěpila od komet. Mnoho meteorických rojů je spojováno se známými kometami, i když zůstávají některé zapeklité osiřelé roje. Skupina nadšených meteorářů v Japonsku nedávno vytvořila síť více jak 100 videokamer rozmístěných v 25 dobře oddělených místech. Tato bezprecedentní síť nejenom že během dvou let zaznamenala 240 000 opticky jasných meteorů, ale téměř 40 000 pozorování meteorů bylo z více než jedné stanice. Tyto vícestaniční události byly zvlášť zajímavé, jelikož umožnily extrapolovat trajektorie meteorů zpět ve Sluneční soustavě. Nahoře je vidět výsledná mapa radiantů s mnoha dobře známými meteorickými roji označenými prvními třemi písmeny domovského souhvězdí. Kromě známých meteorických rojů bylo identifikováno jedenáct nových rojů s novými radianty na obloze, odkud meteory zdánlivě vyletují. Obloha meteorů se stále proměňuje a je možné, že se v budoucnu objeví radianty nových rojů. Výzkum jako je tento by mohl také potenciálně identifikovat dříve neznámé komety nebo asteroidy, které by se jednoho dne mohly přiblížit k Zemi.

Štítky: Meteors, Radiants, Meteor showers


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »