Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné Slunce a srpek Země z kosmické stanice

Uznání: STS-129 Crew, NASA

Toto je jeden z těch pohledů z Mezinárodní kosmické stanice, které berou dech. Když minulý týden tuto orbitální základnu navštívil raketoplán Atlantis, tak venku z okna bylo vidět Slunce, srpek Země a dlouhé rameno slunečních panelů. Do pohledu jsou superponovány odrazy z okna i hexagonální artefakty objektivu kamery. Raketoplán přistál v pátek po úspěšné 10 denní výpravě, při které rozšířil a dozásobil ISS. Výprava raketoplánu s označením STS-129 přivezla zpátky na Zemi astronautku Nicole Stott, která na ISS pracovala jako letová inženýrka pro posádky Expedic 20 a 21.

Štítky: Slunce, Země, Kosmická stanice


24. vesmírný týden 2025

24. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 6. do 15. 6. 2025. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Sonda Hakuto-R s evropským roverem Tenacious na Měsíci měkce nepřistála. Očekáváme start Falconu 9 s kosmickou lodí Dragon na misi Axiom-4 k ISS. Blížíme se také k 500. startu rakety Falcon 9. Před 50 lety se k Venuši vydala sonda Veněra 10, která pak úspěšně přistála a fotila povrch. Před 25 lety Rusové opustili stanici Mir.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn a Neptun na ranní obloze - detail

Saturn a Neptun na ranní obloze - detail

Další informace »