Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6992: Vlákna Závojové mlhoviny

Uznání a copyright: Daniel Lopez (Observatorio del Teide)

Potrhaná vlákna, to je všechno co zbylo po hvězdě v Mléčné dráze. Asi před 7500 lety vybuchla supernova, která po sobě zanechala Závojovou mlhovinu, neboli též Smyčku v Labuti. Rozpínající se mračno bylo tehdy asi tak jasné, jako Měsíc a lidé, kteří tehdy žili na úsvitu psané historie je mohli pozorovat celé týdny. Výsledný zbytek po supernově dnes zeslábnul a je nyní viditelný i malým dalekohledem v souhvězdí Labutě (Cygnus). Pozůstávající Závojová mlhovina je fyzicky obrovská a přestože se nachází ve vzdálenosti asi 1400 světelných let, tak na obloze pokrývá pětinásobek velikosti úplňku. Pečliví čtenáři by měli být schopni identifikovat vlákna vlevo dole na snímcích kompletní Závojové mlhoviny. Snímek nahoře je mozaikou z 2,5 m dalekohledu Isaaca Newtona observatoře Roque de los Muchachos na Kanárských ostrovech.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, Ngc 6992


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »