Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6992: Vlákna Závojové mlhoviny

Uznání a copyright: Daniel Lopez (Observatorio del Teide)

Potrhaná vlákna, to je všechno co zbylo po hvězdě v Mléčné dráze. Asi před 7500 lety vybuchla supernova, která po sobě zanechala Závojovou mlhovinu, neboli též Smyčku v Labuti. Rozpínající se mračno bylo tehdy asi tak jasné, jako Měsíc a lidé, kteří tehdy žili na úsvitu psané historie je mohli pozorovat celé týdny. Výsledný zbytek po supernově dnes zeslábnul a je nyní viditelný i malým dalekohledem v souhvězdí Labutě (Cygnus). Pozůstávající Závojová mlhovina je fyzicky obrovská a přestože se nachází ve vzdálenosti asi 1400 světelných let, tak na obloze pokrývá pětinásobek velikosti úplňku. Pečliví čtenáři by měli být schopni identifikovat vlákna vlevo dole na snímcích kompletní Závojové mlhoviny. Snímek nahoře je mozaikou z 2,5 m dalekohledu Isaaca Newtona observatoře Roque de los Muchachos na Kanárských ostrovech.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, Ngc 6992


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »