Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové skulptury v Růžicové mlhovině

Uznání a copyright: John Ebersole

Jak vznikly tyto kosmické prachové skulptury v Růžicové mlhovině? Růžicová mlhovina budí pozornost krásou svého celkové tvaru, ale části této mlhoviny známé též jako NGC 2237, jsou krásné i při bližším pohledu. Nahoře jsou vidět globule tmavého prachu a plynu, které pomalu erodují energetickým světlem a větry okolních hmotných hvězd. Po dostatečné době by globule z molekulárního mračna vytvořily hvězdy a planety. Snímek nahoře byl pořízen ve velmi specifických barvách síry (červená), vodíku (zelená) a kyslíku (modrá). Růžicová mlhovina měří asi 50 světelných let, nachází se asi 4500 světelných let daleko a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Růžicová mlhovina, NGC 2237, Dust pillars


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »