Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Geminidy

Uznání a copyright: Phil Hart

Na tomto kompozitním snímku je přinejmenším 34 meteorů, které pršely australskou oblohou při každoroční spršce Geminid. Prachové částice rozeseté po dráze už zaniklé komety Phaethon se po proniknutí do zemské atmosféry odpařují a způsobují nádhernou podívanou. Ačkoliv všechny částice putují vedle sebe po paralelních drahách, tak u výsledných viditelných drah v atmosféře se zdá, že zřetelně vybíhají z jediného bodu na obloze nedaleko dvojice hvězd v Blížencích Castor a Pollux vpravo dole. Efekt radiantu vzniká perspektivou, jelikož se zdá, že se paralelní dráhy v dálce sbíhají. Obraz kombinuje krátké expozice jednotlivých meteorů pořizované během 2 hodin 14. prosince ráno s jedinou dlouhou expozicí, která ukazuje i hvězdy pozadí se Síriem nahoře a souhvězdím Orionu vlevo. Slabé hvězdy a mlhoviny stopují středem obrázku Mléčnou dráhu. Ta hvězda navíc v Blížencích (Gemini) blízko radiantu je ve skutečnosti záblesk téměř stacionárního meteoru.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Southern hemisphere, Radiant, Geminids


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »