Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce nad indickou Pagodou míru

Uznání a copyright: Chander Devgun (SPACE)

Náš Měsíc minulý týden zčervenal. Důvodem bylo, že 10. prosince nastalo úplné zatmění Měsíce. Mozaika digitálně superponovaných snímků nahoře zachytila Měsíc mnohonásobně při zatmění, od doby ještě před vstupem Měsíce do stínu Země až do doby, kdy ho měsíc opustil. Sekvence snímků byla zachycena nad Shanti Stupa, Pagodou míru v centru New Delhi v Indii, kde bylo zatmění Měsíce téměř, ale ne zcela úplné. Červené zbarvení zatmělého Měsíce způsobilo sluneční světlo procházející zemskou atmosférou, která především rozptyluje modré světlo (a dělá modrou oblohu), ale červené světlo před odrazem od Měsíce atmosférou prochází a láme se. Různý výskyt mračen a vulkanického prachu z atmosféře Země způsobuje, že každé zatmění Měsíce vypadá jinak. Příští úplné zatmění Měsíce nastane až v roce 2014.

Štítky: Lunární zatmění, India, Shanti Stupa


23. vesmírný týden 2025

23. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 6. do 8. 6. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a je viditelný na večerní obloze večer. Z večerní oblohy mizí Jupiter, který se potkává s Merkurem. Zbývá zde pouze Mars ve Lvu. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je vysoká a očekáváme polární záře. Čína vypustila sondu Tianwen-2 k malé planetce, kvazi-měsíci Země Kamo’oalewa . Proběhl devátý letový test Super Heavy Starship. Před 400 lety se narodil významný italský astronom Giovanni Domenico Cassini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halový jav

Halový jav, Slnečné halo, Parhelium

Další informace »