Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sférická planetární mlhovina Abell 39

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

Abell 39 je pozoruhodně jednoduchá sférická mlhovina o průměru asi 5 světelných let duchovitého zjevu. Tato kosmická koule je zhruba 7000 světelných let daleko, tedy uvnitř naší vlastní Mléčné dráhy v souhvězdí Herkules. Abell 39 je planetární mlhovina, která vznikla, když kdysi Slunci podobná hvězda odhazovala v průběhu tisíců let vnější atmosféru. Centrální hvězda mlhoviny je stále vidět a vyvíjí se do žhavého bélého trpaslíka. Sice slabá, ale prostá geometrie mlhoviny se ukázala být štěstím pro astronomy, kteří zkoumají výskyt chemických prvků a životní cyklus hvězd. Na tomto hloubkovém snímku pořízeném pod tmavou oblohou jsou vidět velmi vzdálené galaxie pozadí a některé jsou vidět přímo přes mlhovinu samotnou.

Štítky: Planetární mlhovina, Abell 39, Sphere


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Měsíce

Konjunkce Venuše a Měsíce. Foceno v Libníkovicích, pomocí Nikonu D5500 a objektivu Nikon 50mm F1.4

Další informace »