Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky a polární záře nad Skotskem

Uznání: Maciej Winiarczyk; Music: Jolanta Galka-Kurkowska

Proč by měla obloha i po západu stále svítit? Kromě hvězd a pásu naší Mléčné dráhy může obloha zářit, protože obsahuje buď perleťová oblaka nebo polární záře. Oba jevy jsou vzácné, ale na zrychleném videu nahoře pořízeném nad Caithness ve Skotsku ve Velkém Británii během jediné noci tento měsíc jsou vidět společně. Perleťová mračna byla poprvé povšimnuta v roce 1885, mnohá korelují s atmosférickými stopami meteorů, i když podrobnosti a původ těch dalších zůstává předmětem výzkumu. Jasná meandrující vlákna ledových krystalů, která odrážejí sluneční světlo, jsou nejvyššími mračny v zemské atmosféře. Video nahoře zachytilo nejen různá perleťová mračna, ale také změny jejich struktury v průběhu minut. Nižší mraky se typicky jeví tmavší nebo se rychle pohybují. Zhruba v polovině videa se k mrakům přidává polární záře. Čas od času jsou zároveň vidět nízká mračna, perleťová mračna a polární záře, každá tančí nezávisle svoje tance, a jednou, podívejte se, když to najdete, dokonce rotují kolem pozadí s Velkým vozem.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Noční svítící oblaka, Polární záře, Led, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »