Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn poblíž opozice

Uznání a copyright: D. Peach, E. Kraaikamp, F. Colas, M. Delcroix, R. Hueso, G. Therin, C. Sprianu, S2P, IMCCE, OMP

Saturn se 16. června 2017 dostal do opozice. Opozice zde pochopitelně znamená opačnou stranu pozemské oblohy vůči Slunci, poblíž opozice je Saturn vidět celou noc a je nejblíž a nejjasnější za celý rok. Tento pozoruhodně ostrý snímek planety s prstenci byl pořízen teprve před pár dny 11. června metrovým dalekohledem na horské observatoři Pic du Midi. Sever je nahoře i s obří severní polární bouří a ve slunečním světle se zjevně koupe záhadný hexagon. Do úžasných podrobností je vidět i Saturnova nádherná soustava prstenců. Kolem celého vnějšího prstence A je vidět úzké Enckeho dělení, uvnitř slabšího vnitřního prstence C se dají vystopovat malé ringlety a přes široké Cassiniho dělení se dá zahlédnout i jižní polokoule Saturnu. Prstence se poblíž opozice jeví také výjimečně jasné, říká se tomu zdvih v opozici nebo Seeligerův jev. Ledové částice prstenců jsou totiž z pozemské perspektivy přímo osvětlené, nevrhají tudíž žádné stíny, silně rozptylují světlo zpátky a tak dochází k dramatickému nárůstu jasnosti. Přesto ten nejlepší pohled na prstenčitou planetu má v součastnosti kosmická sonda Cassini, která je nyní na oběžné dráze kolem Saturnu. Cassini je stále blíž a nyní probíhá oběh číslo 9 závěrečného velkého finále.

Štítky: Saturn, Opposition, Pic du midi


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »